Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Nie można go nie zdać, ale jego wynik ma duży wpływ na dalszą edukację i decyduje o tym, w jakiej szkole uczeń będzie kontynuował naukę.
Do egzaminu ósmoklasisty podchodzą uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w klasie, której zakres nauczania odpowiada VIII klasie szkoły podstawowej.
Uczniowie w tym roku podejdą do egzaminu w dniach 23-25 maja. Uczeń, który z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie może do niego przystąpić, podejdzie do egzaminu w dodatkowym terminie w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- pierwszego dnia - egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
- drugiego dnia - egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
- trzeciego dnia - egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Wszystkie egzaminy rozpoczynają się punktualnie o godzinie 9.
Na egzaminie ósmoklasiści zmierzą się zarówno z zadaniami zamkniętymi, czyli takimi, w których wybierają jedną odpowiedź z kilku podanych. Pojawią się również zadania otwarte, w których uczeń sam musi sformułować pisemną odpowiedź.
Przykładowe zadania i arkusze egzaminacyjne z zadaniami egzaminacyjnymi z poprzednich lat dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Na egzamin ósmoklasiści mogą wnieść ze sobą wyłącznie pióro lub długopis z czarnym tuszem, a na matematykę dodatkowo linijkę.
Uczniowie nie mogą korzystać z kalkulatorów, słowników ani żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca. 6 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej, czyli odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.