Zgadzam się z poglądami Anny Fotygi - stwierdził w Gdańsku prezydent Lech Kaczyński. Była szefowa dyplomacji, która jest kandydatem na ambasadora Polski przy ONZ, skrytykowała sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej przez rząd Donalda Tuska.

Zgodnie z art. 133 konstytucji RP, przedstawicieli Polski za granicą mianuje prezydent. Jeżeli więc założyć, że prezydent mianuje, to znaczy, że prezydent zgadza się z ich przekonaniami. Z poglądami Anny Fotygi ja się zgadzam - powiedział prezydent:

Była minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Anna Fotyga podczas środowego spotkania z Komisją Spraw Zagranicznych skrytykowała sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej przez obecną ekipę rządową. Człowiek o moim życiorysie jest naprawdę głęboko poraniony przyglądaniem się temu, co się dzieje z polską polityką zagraniczną - mówiła.

W czwartek premier Donald Tusk powiedział, że bez przekonującego wyjaśnienia słów, które padły na posiedzeniu komisji nie widzi możliwości podpisania nominacji byłej minister na ambasadora Polski przy ONZ.

Na początku marca minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że zaproponował swojej poprzedniczce to stanowisko. Przyznał wówczas, że nominacji Fotygi dokonuje na prośbę Lecha Kaczyńskiego. Przekonywał, że stanowisko prezydenta jest dla niego zawsze bardzo ważne.

Fotyga była eurodeputowaną, następnie od maja 2006 roku do listopada 2007 ministrem spraw zagranicznych. Pod koniec listopada 2007 roku została przez Lecha Kaczyńskiego powołana na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta. Pełniła tę funkcję do 20 sierpnia 2008 roku.