Za darmo i właściwie od ręki – tak od dzisiaj ma wyglądać przeniesienie numeru telefonu komórkowego do innego operatora. Taką możliwość daje nam nowe prawo telekomunikacyjne.

Wystarczy przyjść do nowego operatora i wypełnić odpowiednie formularze. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze opłaca się przenosić numer. Zależy to od tego, jaką mamy umowę z obecnym operatorem, ile czasu zostało do jej końca i z jakiej promocji skorzystaliśmy.

Ważne, że nie zapłacimy już wysokiej kary za zerwanie umowy, a proporcjonalnie tylko tyle, ile zostało do końca umowy – mówi Andrzej Piotrowski, analityk rynku telekomunikacyjnego: Jeżeli z powodów losowych ktoś musiał zrezygnować na tydzień przed końcem umowy, to nie zapłaci już paru tysięcy kary, tylko ten fragment, który odpowiada pojedynczym dniom, które mu zostały.

Jeśli chcemy przenieść numer, to od dziś nie będzie to trwać 20-30 dni - jak do tej pory - a powinno się to stać właściwie od ręki. Operacja musi też być bezpłatna. Do tej pory operatorzy wykorzystywali to jako blokadę, by nie tracić abonentów.