Saddam Husajn prawdopodobnie żyje i ukrywa się w Iraku – powiedział Paul Bremer, cywilny administrator tego kraju, w wywiadzie dla jednej z amerykańskich telewizji. Jednak jego zdaniem były iracki dyktator jest już bez wpływów i nie kieruje atakami na oddziały USA.

W wywiadzie telewizyjnym Paul Bremer mówił także na temat powstania irackiego rządu. Wyraził przekonanie, że jeśli sprawy potoczą się pomyślnie, w ciągu 6-8 miesięcy Irakijczycy mogą mieć nową konstytucję, potem mogłyby się odbyć wybory, a za rok może powstać w Iraku suwerenny rząd. W każdym razie - zaznaczył - polityczny kalendarz dzisiaj jest już w rękach Irakijczyków.

Przyznał także Saddam Husajn prawdopodobnie żyje i pozostaje na terytorium Iraku, nie kieruje jednak atakami na żołnierzy amerykańskich. Nie może liczyć na poparcie ze strony ludności, do władzy nie wróci, faktycznie jest więc "skończony" - dodał.

Paul Bremer przebywa w Waszyngtonie na tygodniowych konsultacjach, których celem jest przekazanie informacji o postępach odbudowy Iraku po 13 lipca, tj. po powołaniu w Bagdadzie Rady Rządzącej.

23:20