Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przy okazji 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ z prezydentem Barackiem Obamą, a także m.in. z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Szczerski poinformował też, że „był uścisk dłoni” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przy okazji  70. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ z prezydentem Barackiem Obamą, a także m.in. z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Szczerski poinformował też, że „był uścisk dłoni” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Andrzej Duda był gościem stołu numer 1, którego gospodarzem był sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun /JUSTIN LANE /PAP/EPA

Andrzej Duda rozmawiał wczoraj trzy razy z prezydentem USA Barackiem Obamą. Były dwie krótkie rozmowy. Jedna – kuluarowa po wystąpieniu prezydenta Obamy, a przed wystąpieniem prezydenta Dudy. To była krótka wymiana zdań. Później długa, półtoragodzinna rozmowa, która realizowana była podczas lunchu, wydanego przez sekretarza generalnego ONZ – mówi prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Panowie siedzieli obok siebie. Mamy satysfakcję, że prezydent Andrzej Duda był gościem stołu numer 1, którego bezpośrednim gospodarzem był sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przy którym zasiadała grupa bardzo wpływowych osób współczesnej światowej polityki – dodał.

Duda uczestniczył też w kolacji wydawanej przez prezydenta USA. Rozmowy z prezydentem Obamą to dyskusja o bezpieczeństwie, zwłaszcza w perspektywie przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie i jego przygotowań, tego co powinno się wydarzyć, żeby zakończył się sukcesem, Ukraina, polityka wschodnia, sankcje wobec Rosji, dyskusja, że tylko dyplomacja oparta na prawie międzynarodowym jest szansą, żeby wyjść z kryzysu – poinformował Szczerski.

To były poważne i ważne rozmowy, które posunęły znacznie naprzód całą politykę, którą realizuje prezydent Duda, i która ma wzmocnić bezpieczeństwo Polski – ocenił minister.

Prezydent Duda w Nowym Jorku spotkał się po raz pierwszy z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Wcześniej miał okazję rozmawiać z nim tylko przez telefon. Była dyskusja o roli Polski i Grupy Wyszehradzkiej w zaprowadzeniu pokoju w perspektywie długoterminowej na Ukrainie – poinformował Szczerski.

Andrzej Duda spotkał się też z królem Jordanii. Była to bardzo ważna, długa  rozmowa na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, walce z Państwem Islamskim – podkreślił Szczerski.

Prezydent rozmawiał również z prezydentami Kazachstanu i Czech, Narsułtanem Nazarbajewem i Miloszem Zemanem.

Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Szczerski nie mówił o jej szczegółach. Miała charakter, rzekłbym, przyjacielski – powiedział.

Szczerski poinformował też, że „był uścisk dłoni” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Dziennikarzy dopytywali, jaki to był uścisk. Między mężczyznami uścisk dłoni bardzo wiele znaczy. To był męski uścisk dłoni – odparł Szczerski.

Poroszenko i Duda potępili wybory planowane przez separatystów

Podczas rozmowy przy okazji 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydenci Ukrainy i Polski, Petro Poroszenko i Andrzej Duda, potępili zamiar zorganizowania przez prorosyjskich separatystów wyborów samorządowych w Donbasie. Oświadczyli, że w razie ich przeprowadzenia sankcje wobec Rosji powinny być wzmocnione.

Duda zapewnił Poroszenkę w Nowym Jorku, że Polska pozostaje rzetelnym partnerem Ukrainy w sprawie jej niepodległości i integralności terytorialnej, a także w realizacji reform. Prezydenci poruszyli także temat rozwoju współpracy regionalnej w formacie Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

Zdaniem władz w Kijowie ogłoszone przez separatystów plany przeprowadzenia wyborów samorządowych w Donbasie oznaczają złamanie mińskich porozumień pokojowych. Ukraina uważa, że rebelianci działają w tej kwestii w porozumieniu z Rosją.

Separatyści zapowiedzieli, że wybory samorządowe w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej odbędą się 1 listopada. W Donieckiej Republice Ludowej zostaną one przeprowadzone 18 października, tydzień przed wyborami na pozostałym terytorium Ukrainy.

(mpw)