W Polsce panuje trudna zgoda do ustawy antyaborcyjnej. Nic tu zmienić nie można - tak Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu do spraw równego statusu, komentuje apel z Brukseli. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy chce, by cztery kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, złagodziły swoje stanowisko wobec aborcji i zezwoliły na oficjalne przeprowadzanie tych zabiegów.

Polski rząd nie zamierza odpowiadać na apel Rady Europy, bo, jak mówi minister Radziszewska, nie ma takiego obowiązku. Aborcja jest bowiem tematem, który pozostaje wyłącznie w gestii polskiego prawa.

Ustawa na dzień dzisiejszy jest nie do zmiany. Jest porozumienie społeczne i polityczne wokół tej ustawy. Nie ma żadnego znaczenia to, do czego wzywa Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - mówi RMF FM Elżbieta Radziszewska. Inicjatywy parlamentarnej w te sprawie również nie należy się spodziewać, przynajmniej ze strony partii rządzącej.

Porady na „wpadkę” w toalecie

Oficjalnie Polska jest jednym z państw w Europie o najbardziej restrykcyjnych przepisach. Rzeczywistość, której najwyraźniej nie chcą zauważać politycy, wygląda zupełnie inaczej. Reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka wybrała pierwszy lepszy numer z ogłoszenia w gazecie pod hasłem „ginekolog-zabiegi”. Posłuchaj:

Przypadkowy seks i niechciana ciąża to nie problem - przekonują reklamy portali internetowych w toaletach miejskich pubów. Tam oprócz adresów www zamieszczany jest także numer telefonu, pod który w trudnych sytuacji należy dzwonić. To właśnie tam nastolatki szukają porad, co zrobić, gdy zachodzi obawa niechcianej ciąży.

Młode dziewczyny, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Paweł Żuchowski, twierdzą, że nie ma problemu, aby w Internecie kupić odpowiednie tabletki.

Alicja Bierbasz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zapewnia, że sieć jest przez policjantów kontrolowana. W przypadku natrafienia na informację o środkach, które są pomocne w dokonaniu zabiegu aborcji, takie informacje każdorazowo zostają sprawdzone. Ale zapewne nie wszystko udaje się sprawdzić.