Trwa loteria nazwisk, związana z obsadzeniem najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej i w NATO. Jak ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka RMF FM, ani Beata Szydło, ani Anna Fotyga nie chcą być kandydatkami na polskiego komisarza UE. Z ustaleń dziennikarki RMF FM wynika również, że najpóźniej do końca lipca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podejmie decyzję, czy Krzysztof Szczerski - szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy - zostanie jego zastępcą. Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM – premiera Mateusz Morawiecki - zapewnił w sobotę, że jeżeli PiS wygra kolejne wybory wypłacanie „Emerytury +” będzie kontynuowane przez rząd. Weekend, to był także czas sportowych emocji dla polskich kibiców. Nasi siatkarze w sobotę pokonali Serbów 3:2 w drugim występie w turnieju Ligi Narodów w Mediolanie. Kilkaset kilometrów dalej – w Bolonii – młodzieżowa reprezentacja Polski walczyła z Hiszpanią w ostatnim meczu grupy A piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21. Nasi piłkarze przegrali 5:0, odpadając tym samym z turnieju i pozbawiając się szansy awansu na igrzyska w Tokio. Również w sobotę poznaliśmy gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023. Będzie nim Kraków i Małopolska. Natomiast za granicą wzrasta napięcie na linii Iran – USA. Prezydent Iranu Hasan Rowhani zarzucił USA podsycanie napięcia w regionie Zatoki Perskiej. Z kolei irański dowódca wojskowy ostrzegł przed niekontrolowanym rozlaniem się ewentualnego konfliktu. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje weekendu.


Krzysztof Szczerski wiceszefem NATO? Decyzja do końca lipca

Najpóźniej do końca lipca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podejmie decyzję, czy Krzysztof Szczerski - szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy - zostanie jego zastępcą - ustaliła w Kwaterze Głównej Sojuszu dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Co więcej, według jej informacji, gdyby ta kandydatura Szczerskiego została odrzucona, to może on zostać polskim kandydatem na unijnego komisarza.

Kulisy poszukiwań kandydata na polskiego komisarza UE. Szydło i Fotyga mówią "nie"

Ani Beata Szydło, ani Anna Fotyga nie chcą być kandydatkami na polskiego komisarza UE - ustaliła nieoficjalnie w sobotę brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Objęciem tego stanowiska byłaby zainteresowana Jadwiga Emilewicz, ale na takie rozwiązanie nie chce się zgodzić Prawo i Sprawiedliwość.

Mateusz Morawiecki: Jeśli PiS będzie rządzić, będziemy wypłacać Emeryturę Plus

Jeśli PiS będzie kontynuowało rządy, mogę zobowiązać się, że będziemy Emeryturę Plus wypłacać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki w sobotniej,  internetowej części rozmowy w RMF FM. Gość Krzysztofa Ziemca podkreślał, że "to jest to, na czym skupiamy się w najbliższych miesiącach". 

Nie było na ten temat dyskusji - stwierdził Mateusz Morawiecki, pytany o ewentualną kandydaturę Donalda Tuska na szefa Komisji Europejskiej. Ta kwestia nie pojawiła się w przestrzeni publicznej - podkreślił.


"Znałaś cztery języki, ale najbliższy był ci język miłości"... 10-letnia Kristina spoczęła w Żarowie

Setki ludzi żegnały w sobotę 10-letnią Kristinę z Mrowin, zamordowaną ponad tydzień wcześniej w okolicach wsi, w której mieszkała.

W czasie uroczystości pogrzebowych członkowie rodziny dziewczynki odczytali tekst napisany przez jej matkę.

"Od samego poczęcia byłaś dla mnie darem, błogosławieństwem, cudem, nadzieją, skarbem, wyzwaniem (...) Przeżyliśmy razem wiele, dlatego nasza więź była bardzo silna od samego początku. W siódmym miesiącu ciąży zaczęłam pisać dla ciebie pamiętnik, który planowałam ci podarować na 18. urodziny. Nie doczekałaś tego momentu, twoje życie zakończyło się brutalnie" - napisała matka Kristiny.

"(...) kochałaś ludzi (...) znałaś cztery języki, ale każdego dnia porozumiewałaś się tym, który był ci najbliższy sercu: językiem miłości" - podkreślała.

Kristina spoczęła na cmentarzu komunalnym w dolnośląskim Żarowie.

Narasta napięcie na linii USA - Iran

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zarzucił USA podsycanie napięcia w regionie Zatoki Perskiej. Z kolei irański dowódca wojskowy ostrzegł przed niekontrolowanym rozlaniem się ewentualnego konfliktu.

Siatkarska Liga Narodów: Polacy pokonali Serbów 3:2

Polscy siatkarze pokonali Serbów 3:2 (32:30, 21:25, 25:21, 19:25, 15:11) w drugim występie w turnieju Ligi Narodów w Mediolanie. To siódme zwycięstwo biało-czerwonych, których dorobek uzupełniają cztery porażki.

Mistrzostwa Europy U-21: Polacy przegrali z Hiszpanią 0:5. Odpadli z turnieju

Hiszpanie rozgromili Polaków 5:0 na boisku w Bolonii. Młodzieżowa reprezentacja Polski walczyła z Hiszpanią w ostatnim meczu grupy A piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21. Po przegranej nasi reprezentanci odpadają z turnieju i tracą szansę awansu na igrzyska w Tokio.

Zmarł były siatkarz i trener PGE Skry Bełchatów

Miguel Angel Falasca - były siatkarz i trener PGE Skry Bełchatów - zmarł nagle w wieku 46 lat. "Wciąż wszyscy jesteśmy w ogromnym szoku, bo po takiej wiadomości trudno pozbierać myśli. To wyjątkowo przykra i niespodziewana wiadomość" - podkreślił prezes Skry Konrad Piechocki.

Kraków i Małopolska gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku

50 europejskich komitetów olimpijskich - czyli wszystkie - poparło w Mińsku kandydaturę Krakowa i Małopolski, jako organizatora Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Informację taką w sobotę przekazało Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Polska będzie trzecim gospodarzem Igrzysk Europejskich w ich historii - po Baku w 2015 i Mińsku w 2019 roku. Polską kandydaturę podczas rozpoczętych właśnie igrzysk na Białorusi promował prezes PKOl., Andrzej Kraśnicki. Najwidoczniej przekonała ona delegatów, bowiem po krótkim głosowaniu zdecydowano się na przyznanie organizacji kolejnej imprezy Krakowowi i Małopolsce.

Czekamy na gwarancje rządowe, że Kraków nie dopłaci do tego wydarzenia - mówiła w rozmowie z reporterem RMF FM Markiem Wiosłą Monika Chylaszek rzecznik prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, jeszcze zanim decyzja została ogłoszona.

Jeżeli rząd wesprze nas finansowo, to bardzo będziemy się cieszyć - dodała.

Wyświetlili twarz premiera na elektrowni w Bełchatowie. "Wstyd"

Aktywiści Greenpeace wyświetlili w sobotę na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie twarz premiera Mateusza Morawieckiego oraz napis "Wstyd". Zaprotestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Na stronie internetowej Greenpeace Polska podano, że nocną projekcją aktywiści chcieli przypomnieć premierowi Mateuszowi Morawieckiemu o "pilnej potrzebie ochrony klimatu w odpowiedzi na zablokowanie przez Polskę zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r"

Powrót króla! Mick Jagger na koncercie w Chicago!

W dobrej formie? To mało powiedziane. Forma była... doskonała! Mick Jagger - po przerwie - spowodowanej operacją ponownie stanął na scenie. Grupa The Rolling Stones rozpoczęła trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Na początek Chicago.

Piękne plaże, słynne ruiny i... brak nocy. "Fakty znad wody" nadaliśmy z Rewala!

30-metrowe plaże i malownicze klify, latarnia morska zaliczana do najpiękniejszych na Bałtyku, słynne ruiny kościoła i... wieloryby: Rewal i jego okolice - bo o nich mowa - to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków w Polsce - i trudno się temu dziwić!

Tę zachodniopomorską miejscowość odwiedziliśmy w ramach naszego wakacyjnego cyklu "Fakty znad wody" w szczególnym czasie: gdy nie ma tam nocy...

Filmy, zdjęcia i opowieści prosto z Rewala - znajdziecie TUTAJ! >>>>