„Drogi śmierci” - tak mówi się o trasach, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków. Takim mianem określana jest droga do Zakopanego. Tylko na jednym, ok. 8-kilometrowym odcinku od Zbójeckiej Góry do Rdzawek zginęło prawie 200 osób. Właśnie tam został dziś otwarty, i to z wielką pompą, 3,5-kilometrowy odcinek dwupasmowej, podobno superbezpiecznej, drogi.

Remont tego odcinka, związany z podniesienie standardu do drogi ekspresowej, ma kosztować łącznie 350 mln zł. Dzięki temu ma być bezpieczniej. Reporter RMF dotarł do Rdzawki. Rozmawiał z mieszkańcami, którzy - jak mówi - nie wierzą w żadną rewolucję bezpieczeństwa na Zakopiance.

Według bardzo ostrożnych szacunków, by droga z Krakowa do Zakopanego stała się bezpieczna potrzeba 2 mld złotych. Tyle na budowę drogi na Podhalu nie ma nikt. Kolejne rządu obiecują wielkie inwestycje, jednak nic się nie dzieje. Gabinet Leszka Millera, wraz z objęciem rządów, wykreślił z budżetu pieniądze na przebudowę. Nie przeszkadzało mu to jednak uczestniczyć w dzisiejszym otwarciu nowego odcinka.

Na miejscu był także reporter RMF Witold Odrobina. Posłuchaj jego relacji:

foto Archiwum RMF

16:25