Dwóch lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat domaga się prokurator dla Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników z kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku. W styczniu zapadnie wyrok w tej sprawie.

Sąd Okręgowy w Warszawie zamknął dziś przewód sądowy, ostatnią mowę wygłosił prokurator. 9 stycznia głos ma zabrać obrońca i sam oskarżony. Potem, już w innym terminie - maksymalnie do tygodnia, zapadnie wyrok.

Według prokuratury, Kiszczak jako szef MSW sprowadził powszechne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi, wysyłając 13 grudnia 1981 roku, tajny szyfrogram do jednostek milicji, mających m.in. pacyfikować strajkujące zakłady.

Kiszczak – jak twierdzi prokurator - bezprawnie przekazywał w nim dowódcom oddziałów MO swoje uprawnienia do wydania rozkazu o użyciu broni. Zdaniem prokuratury, było to podstawą działań milicjantów, którzy 15 i 16 grudnia 1981 r. strzelali w kopalni "Manifest Lipcowy" (gdzie ranili 25 górników) i w "Wujku" (tam zabili 9).

Wczoraj na wokandę warszawskiego Sądu Okręgowego ponownie wróciła sprawa generała Czesława Kiszczaka. Były szef PRL-owskiego MSW, który jest oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek", zarzucił sądowi polityczną manipulację i nie przyznał się do winy.... czytaj więcej

76-letni Kiszczak twierdzi, że jest niewinny i że zakazał użycia broni w "Wujku". Przekonywał, że nie ma związku między jego szyfrogramem, który - jego zdaniem - był tylko przypomnieniem zapisów dekretu Rady Państwa o stanie wojennym, a wydarzeniami w kopalniach.

Proces Kiszczaka zaczął się w 1994 roku. Dwa lata później został uniewinniony. W 1997 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił uniewinnienie, a sprawę zwrócił sądowi I instancji. Ponowny proces trwa od maja 2001 roku.

12:45