Polski sędzia w Hadze - prof. Piotr Hofmański - odmówił udziału w spotkaniu z Andrzejem Dudą, podczas oficjalnej wizyty prezydenta w Holandii. Jak powiedział Hofmański dla RMF FM: "Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa". Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wydał opinię, według której Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo odmawiając przyjmowania uchodźców. Tygrysy, które kilkanaście dni spędziły w ciasnych klatkach, trafiły do poznańskiego zoo. Organizator transportu zwierząt z Włoch do Dagestanu usłyszał zarzuty dot. znęcania się nad zwierzętami, jednak mężczyzna nie przyznaje się do winy. Powiązana z Państwem Islamskim agencja Amaq potwierdziła śmierć wieloletniego przywódcy organizacji Abu Bakra al-Bagdadiego. Podała również informację o wyborze nowego lidera ISIS. W Popołudniowej rozmowie RMF FM Mariusz Szczygieł, laureat Literackiej Nagrody Nike 2019, opowiadał o śmierci, życiu pozagrobowym i i żartach z przemijania. O tych i innych najważniejszych wydarzeniach czwartku przeczytacie w specjalnym Podsumowaniu Dnia RMF FM.

Mocne słowa polskiego sędziego w Hadze. Prof. Hofmański odmówił spotkania z Dudą

Profesor Piotr Hofmański - pierwszy Polak zasiadający w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze - odmówił udziału w spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem tego trybunału Chilem Eboe-Osujim - ustalili reporterzy RMF FM. Prezydent odwiedził wczoraj trybunał haski przy okazji oficjalnej wizyty w Holandii. To międzynarodowa instytucja powołana do sądzenia osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni. "Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa. Uznałem, że mój udział - chociaż byłem zapraszany do udziału w spotkaniu - nie jest niezbędny" - mówi tylko w RMF FM sędzia Hofmański. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podkreśla, że spotkanie odbyło się na zaproszenie władz MTK i podkreśla, że Andrzej Duda spotkał się z pracownikami administracyjnymi, którzy pochodzą z Polski.

Rzecznik TSUE: Polska złamała prawo odmawiając przyjmowania uchodźców

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji - taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Tygrysy na granicy. Organizator transportu nie przyznaje się do winy

Organizator transportu 10 tygrysów z Włoch do Dagestanu nie przyznaje się do winy. Usłyszał zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Tygrysy utknęły na przejściu granicznym w Koroszczynie (Lubelskie). Jeden z nich padł.

Rusza dochodzenie ws. impeachmentu. Trump: To polowanie na czarownice

Oficjalnie rusza kongresowe dochodzenie w sprawie ewentualnego odsunięcia prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa od władzy. Izba Reprezentantów USA przegłosowała wniesiony przez Demokratów projekt rezolucji dotyczącej formalizacji dochodzenia.

Państwo Islamskie potwierdza śmierć Abu Bakra al-Bagdadiego

Państwo Islamskie potwierdza śmierć wieloletniego lidera grupy Abu Bakra al-Bagdadiego - informuje agencja Amaq, powiązana z terrorystami. Dżihadyści opublikowali krótkie nagranie audio w tej sprawie.

Oprócz tego poinformowano, że kierownictwo Państwa Islamskiego wyznaczyło nowego lidera organizacji. Został nim Abu Ibrahim al-Haszimi al-Kuraiszi. Nazwisko wskazuje na pochodzenie z plemienia Kurajszytów - tego samego, z którego był prorok Mahomet. Takie pokrewieństwo jest wymagane od potencjalnego kalifa.

Jest areszt dla burmistrza dzielnicy Włochy

Artur W., burmistrz dzielnicy Włochy spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie - tak zadecydował Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Samorządowiec jest podejrzany o przyjęcie łapówki w kwocie 200 tys. zł, w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Aresztowany został także biznesmen, który miał mu wręczyć łapówkę - Sabri B.

15-letni nożownik trafi do aresztu. Na szkolnym korytarzu zabił kolegę

Na dwa miesiące trafi do tymczasowego aresztu 15-letni Emil B., który w maju na terenie szkoły w warszawskim Wawrze śmiertelnie ranił nożem o rok starszego kolegę. Nastolatek usłyszał zarzut zabójstwa.

Śledczy zdecydowali się na skierowanie do sądu wniosku o areszt - co w przypadku tak młodych sprawców nie jest oczywiste - bo, jak informował dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, obawiali się, że na wolności Emil B. mógłby wpływać na licznych świadków, których trzeba przesłuchać.

Do aresztu nastolatek trafi 9 listopada - do tego czasu ma przebywać w schronisku dla nieletnich.

Przekroczysz prędkość - będziesz stał na poboczu. Nowy pomysł na walkę z piratami

Jechałeś za szybko - stoisz godzinę na poboczu. Pędzisz, bo się spieszysz - to teraz stracisz czas. To nowy pomysł na walkę z kierowcami, którzy przekraczają prędkość. Takie rozwiązanie - jak ustalił reporter RMF - jest w wachlarzu rozwiązań, nad którymi pracuję kancelaria premiera. 

Mariusz Szczygieł: Po śmierci mieszkać u kogoś w głowie: To jedyne życie pozagrobowe

"Raczej nie liczę na życie pozagrobowe. Myślę, że mam to jedno, tutaj, muszę je wykorzystać. Mówię sobie: dobrą drogą dojść do śmierci" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM reportażysta, laureat Literackiej Nagrody Nike 2019 Mariusz Szczygieł. Jak dodaje: "Byłoby wspaniale, gdyby każdy z nas mógł jak najdłużej po swojej śmierci u kogoś w głowie mieszkać. To jest jedyne życie pozagrobowe".