Artur W., burmistrz dzielnicy Włochy, oraz Sabri B., biznesmen, który miał mu wręczyć łapówkę spędzą najbliższe trzy miesiące w areszcie - tak zadecydował Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Samorządowiec jest podejrzany o przyjęcie łapówki w kwocie 200 tys. zł, w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Sąd obawiał się, że Artur W. na wolności może mataczyć. Obu mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało we wtorek o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób "uwikłanych w korupcyjny proceder". Jedną z nich jest burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy Artur W. 

Samorządowiec - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych. Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od "znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego", a gotówkę próbował ukryć w garażu.

Artur W. był przesłuchiwany we wtorek do późnego wieczora. W środę rano rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował, że burmistrz Włoch usłyszał "zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej". Łapówka miała być zapłatą za wydanie korzystnych dla dewelopera decyzji. Chodziło o nieruchomość położoną przy ul. Łopuszańskiej w Warszawie.

Zarzuty usłyszał także przedsiębiorca budowlany Sabri B., który wręczył łapówkę.

Jest podejrzenie, że już wcześniej burmistrz dzielnicy Włochy wziął pierwszą transzę łapówki - w podobnej kwocie 200 tysięcy złotych.

CBA od dłuższego czasu obserwowało Artura W.

Dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada informował, że zarówno burmistrz, jak i deweloper byli od dłuższego czasu obserwowani przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego.  Agenci śledzili ich samochody.

Okazało się, że turecki biznesmen torbę z pieniędzmi wrzucił przez okno do służbowej skody samorządowca, następnie obaj panowie się rozjechali.

Turek swoim Mercedesem S Klasy pojechał do restauracji, a burmistrz do garażu w domu teścia. Tam starał się ukryć pieniądze.

Dwie ekipy funkcjonariuszy CBA w dwóch miejscach zatrzymały obu mężczyzn. 

Burmistrz dzielnicy Włochy i jego majątek

Artur W. został burmistrzem Włoch w listopadzie ubiegłego roku, wcześniej był zastępcą burmistrza Bielan. Mężczyzna zasiada w radzie nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Maszynami Budownictwa. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, z tego tytułu w 2018 roku osiągnął dochód w wysokości ponad 40 tys. zł.

Firma, w której w radzie nadzorczej zasiada Artur W., wynajmuje maszyny i urządzenia budowlane. Oferuje również wynajem dźwigów.

Według oświadczenia majątkowego za 2018 rok Artur W. posiada dom o powierzchni 160 metrów kwadratowych, którego wartość wycenił na 700 tys. złotych. Jest też właścicielem działki o powierzchni 3000 metrów kwadratowych (wartość 60 tys. zł) i współwłaścicielem działki o wielkości 2055 metrów kwadratowych (wartość 230 tys. zł).

Zarobił ponadto 146 235,27 zł w dzielnicowym ratuszu. Ma też 140 tys. zł oszczędności.

W oświadczeniu nie ma informacji, że Artur W. posiada jakikolwiek samochód. Nie jest też zadłużony.

Straci stanowisko, już został usunięty z szeregów PO

Zarząd Platformy Obywatelskiej wykluczył już Artura W. z szeregów partii. Mężczyzna może stracić także stanowisko burmistrza dzielnicy Włochy. We wtorek w przyszłym tygodniu zbiera się w tej sprawie rada dzielnicy. Głosowanie w tej sprawie ma być tajne. Jako uzasadnienie podano wniosek prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w związku z oficjalną informacją CBA o zatrzymaniu szefa władz dzielnicy.