Dwaj oszuści podający się za celników wpadli w ręce funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zatrzymani to mieszkańcy województwa łódzkiego w wieku 27 i 29 lat. „Celnicy” działali na terenie całego kraju. Wpadli podczas przygotowywania kolejnej akcji.

Przestępcy zgłaszali się najczęściej do hurtowników, oferując im towary po atrakcyjnych cenach. Można było od nich kupić właściwie wszystko - od cukru po papierosy. Twierdzili, że towar jest w magazynach celnych. Po wręczeniu faktury i przyjęciu pieniędzy, oszuści wchodzili do urzędu celnego, w którym rzekomo pracowali, aby dokonać zapłaty. Chwilę później znikali.

Dopiero wtedy oszustwo wychodziło na jaw. Wręczane faktury były bezwartościowymi papierami sporządzonymi na komputerze z pieczątką urzędu podrobioną na dziecięcej drukarence.

Oszuści wpadli w ręce śląskich policjantów podczas przygotowywania kolejnej akcji. Tym razem usiłowali "sprzedać" papierosy za 40 tys. złotych właścicielce hurtowni z Podbeskidzia. Policja ustala, ilu podobnych przestępstw

fałszywi celnicy dokonali w innych częściach kraju.

foto: Archiwum RMF

22:55