W krakowskiej klinice neonatologii urodziły się pięcioraczki. Dwóch chłopców i trzy dziewczynki są wcześniakami i znajdują się w inkubatorach. To pierwsze pięcioraczki w Krakowie i prawdopodobnie w Małopolsce. Takie mnogie ciąże zdarzają się bardzo rzadko, raz na 54 mln porodów.

Dzieci urodziły się w 25. tygodniu ciąży, ważą od 550 do 770 gramów, wymagają intensywnej terapii i trafiły do specjalistycznych inkubatorów – mówi prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Kliniki Neonatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To pierwsze pięcioraczki w Krakowie i prawdopodobnie w Małopolsce. W zeszłym roku - mówi prof. Ryszard Lauterbach - urodziły się u nas czworaczki i wszystkie dobrze się rozwijają.

Najsłynniejsze pięcioraczki urodziły w 1971 roku w Gdańsku - dwie dziewczynki i trzech chłopców. Potem takie mnogie ciąże odbierano jeszcze kilkakrotnie: dwa i trzy lata temu w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz w 1995 roku w Opolu.

Pięcioraczki przychodzą na świat bardzo rzadko – raz na 54 mln porodów. Czworaczki raz na 614 000, trojaczki raz na 7 200 ciąż. Jedna ciąża na 80 to ciąża bliźniacza.

W 1997 w Stanach Zjednoczonych urodziły się siedmioraczki. Wszystkie przeżyły. Przy ich porodzie asystowało 66 lekarzy i pielęgniarek. Księga Rekordów Guinnessa informuje, że rekordem w skali światowej są dziewięcioraczki urodzone w Australii w 1971 roku. Niestety, żadne z tych dzieci nie przeżyło.

06:40