Władze Wrocławia wystąpiły z nową propozycją dla dłużników, którzy mieszkają w mieszkaniach komunalnych. Osobom, które nie płacą czynszu, miasto będzie proponować zamianę mieszkania na tańsze w utrzymaniu.

We Wrocławiu są niemal 53 tys. mieszkań komunalnych. Prawie połowa ich najemców regularnie nie płaci czynszu i rachunków za media. Długi szacowane są na ok. 90 mln.

Naciskanie na dłużników przy pomocy firm windykacyjnych większego skutku nie przynosiło. Prosili oni o umorzenie długu lub o rozłożenie go na raty. Nowym wyjściem z sytuacji ma być zamiana mieszkania na mniejsze, tańsze w utrzymaniu.

Sami lokatorzy mieszkań komunalnych stwierdzają, że jest to dobry pomysł. Brak pracy, niskie płace i emerytury często pozbawiają ludzi możliwości zapłaty czynszu. Zamiana mieszkania to dobre wyjście, bo można śmiało iść na mniejsze, wtedy jest mniejszy czynsz - mówi jedna z lokatorek, która dodaje, że wtedy być może ludzi będzie stać na opłacanie rachunków.

Z lokatorami mieszkań komunalnych i Izabelą Czuban z Urzędu Gminy we Wrocławiu rozmawiała nasza reporterka, Barbara Zielińska: