W miniony weekend weszło w życie rozporządzenie, które podaje wykaz środków, działających podobnie jak alkohol. Po ich zażyciu – np. kokainy czy haszyszu - nie można prowadzić auta. I choć lista jest, policjanci nie mają testerów, wykrywających narkotyki w organizmie.

Na liście środków, po zażyciu których absolutnie nie można prowadzić samochodu, są m.in. kokaina, marihuana, haszysz i amfetamina. Szczegółowy wykaz sporządził resort zdrowia. W ten weekend lista zarządzeniem ministra trafiła w ręce policjantów.

Ale niestety, wykrycie środków odurzających w organizmie zatrzymanego kierowcy, jest na razie sporym problem dla policji. Obecnie funkcjonariusze tylko w szczególnych sytuacjach, na przykład gdy doszło do wypadku, zlecają badanie krwi lub moczu kierowcy.

Testery wykrywające narkotyki pojawią się w radiowozach drogówki najwcześniej za rok. Wtedy bowiem wejdą w życie przepisy dotyczące badania śliny. Policjanci nie kryją, że testery bardzo ułatwiłyby im pracę. Dzięki nim nie byłoby już wątpliwości, że uciążliwe badania powinny zostać wykonane – mówi naczelnik Adam Kołodziejski z olsztyńskiej drogówki.

Warto jednak dodać, że nowe przepisy skomplikują życie wielu osób zażywających różnego rodzaju leki. Składnikiem niektórych lekarstw są substancje odurzające, a nie na wszystkich opakowaniach umieszczono ostrzeżenia, że po zażyciu leku nie wolno siadać za kierownicą.

07:25