Wielkie laboratorium produkujące kokainę odkryto w centrum Paryża. Aresztowano trzech Kolumbijczyków. Na miejscu skonfiskowano 25 kg narkotyków. Jego wartość szacowana jest na co najmniej 5 mln dol. Według policji jeden z kolumbijskich karteli chciał produkować kokainę we Francji, by ułatwić jej przemyt do innych krajów Europy.

Tego typu laboratorium odkryto we Francji po raz pierwszy od czasu słynnej afery „French Connection”, która stała się już tematem wielu filmów sensacyjnych. Wtedy kokaina była produkowana na południu Francji.

Tym razem – ku zaskoczeniu specjalistów - fabryka narkotyku działała w samym Paryżu, w opuszczonym zakładzie naprawy samochodów. Wstępnie przerobione liście koki przemycane były z Kolumbii do Francji w kontenerach z ubraniami, butelkami, obrazami i innego typu przedmiotami.

Pozostałe etapy wyrobu narkotyku wykonywane była na miejscu przez kolumbijskich specjalistów. Według szefa paryskiej brygady ścigania przemytu i handlu narkotykami tak dobrze wyposażone laboratoria istniały dotąd tylko we Włoszech i samej Kolumbii.

foto Archiwum RMF

11:00