Polacy to naród skorumpowany – mówi w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Stern” minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik. Taka cenzurka psuje na Zachodzie i tak już nie najlepszy wizerunek Polaka.

Minister Janik powiedział grupie zagranicznych korespondentów z Brukseli, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że mentalność polskiego społeczeństwa jest największą przeszkodą w walce z korupcją.

Czy więc korupcja jest cechą narodowa Polaków? – pytali dziś korespondentkę RMF w Brukseli zagraniczni dziennikarze. Ich zdaniem polski minister swoją wypowiedzią utrwalił niekorzystny stereotyp Polaków.

Dodajmy, że w Brukseli istnieją silne obawy, że ze względu na rozpowszechnioną w Polsce korupcję pieniądze przyznane na przez unijnych przywódców na szczycie Piętnastki zostaną niewłaściwie rozdysponowane. Świadczy o tym chociażby cytowana w „Sternie” wypowiedź Guntera Verheugena, komisarza do spraw poszerzenie UE. Mówi on, że korupcja jest bardzo niepokojącym zjawiskiem w krajach kandydujących do Wspólnoty.

Foto: Archiwum RMF

14:25