Jutro następca hiszpańskiego tronu, książę Felipe poślubi byłą dziennikarkę Letizie Ortiz. Przygotowaniom do ceremonii towarzyszą wyjątkowe środki bezpieczeństwa, m.in. do poniedziałku zniesiono w Hiszpanii postanowienia traktatu z Schengen.

Każdy wjeżdżający do Hiszpanii musi okazać ważny dowód albo paszport. Ale środki bezpieczeństwa wzmocniono nie tylko na granicach. Stolica kraju przypomina prawdziwą twierdzę.

Od dzisiaj bezpieczeństwa Madrytu pilnuje 100 tys. osób. Od południa zamkniętych zostanie 12 głównych ulic miasta, a w centrum nie będzie się zatrzymywało ani metro, ani pociągi podmiejskie. Nad miastem nie będą latały samoloty tylko policyjne helikoptery. Do tego na dachach zostanie ustawionych stu snajperów. Posłuchaj relacji korespondentki RMF Ewy Wysockiej:

Ceremonia strzeżona będzie nawet spod ziemi. Uzbrojeni policjanci będą pełnili straż w kanałach ściekowych i w podziemnych korytarzach, które ciągną się w pobliżu trasy przejazdu młodej pary. Co trafi na królewski, weselny stół sprawdzała Ewa Wysocka: