Żydowski osadnik, który zabił Palestyńczyka, został dziś wypuszczony na wolność przez sąd izraelski, po odsiedzeniu ośmiu lat w więzieniu za zabójstwo.

Organizacje obrony praw człowieka krytykowały sądy izraelskie za wymierzanie łagodnych kar osadnikom żydowskim, którzy zabili Palestyńczyków oraz za orzekanie surowych kar wobec Palestyńczyków winnych śmierci Izraelczyków. "Wysoki sąd postanowił dziś wypuścić na wolność Jorama Skolnicka, po odbyciu dwóch trzecich kary" - głosi orzeczenie sądu. W najbliższych godzinach ma on powrócić do domu.

Za co siedział?

32 letniego Skolnicka skazano najpierw na dożywotnie więzienie za zabicie w 1993 roku Musy Abu Sabhy, Palestyńczyka, który próbował zasztyletować osadnika żydowskiego. Jego kara została później złagodzona i obecnie więzienny urząd ułaskawień postanowił go przedterminowe wypuścić na wolność za "dobre

sprawowanie". W styczniu organizacje obrony praw człowieka skrytykowały Izrael po tym jak Sąd Okręgowy Jerozolimy skazał żydowskiego osadnika Nahuma Kurmana na sześć miesięcy prac społecznych za pobicie ze skutkiem śmiertelnym palestyńskiego chłopca.

Foto: RMF FM

10:00