Rada nadzorcza PKO BP odwołała ze składu zarządu banku Rafała Antczaka i Jakuba Papierskiego - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Chwilę wcześniej z funkcji prezesa zrezygnował Jan Emeryk Rościszewski. Rada nadzorcza spółki powołała na jego miejsce Iwonę Dudę.

"Zarząd PKO Banku Polskiego ‘Bank’ informuje, że 14 października 2021 r. Pan Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku z dniem 22 października 2021 r." - poinformował bank w komunikacie.

W kolejnym napisał o odwołaniu Antczaka i Papierskiego z zarządu banku. "Zarząd PKO Banku Polskiego S.A (...) informuje, że rada nadzorcza banku odwołała z zarządu banku Pana Rafała Antczaka i Pana Jakuba Papierskiego" - czytamy w komunikacie.

Rada Nadzorcza powierzyła kierowanie bankiem Iwonie Dudzie

"Zarząd PKO Banku Polskiego (...) informuje, że rada nadzorcza banku powołała z dniem 23 października 2021 r. Panią Iwonę Dudę na stanowisko wiceprezesa zarządu banku na bieżącą wspólną kadencję, (...) która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r." - napisano w komunikacie.

Dodano, że pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody powołała Panią Iwonę Dudę na stanowisko prezesa banku.

"Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego Rada Nadzorcza powierzyła Pani Iwonie Dudzie kierowanie pracami Zarządu" - podano w komunikacie.

Jakie mogą być powody odejścia prezesa Rościszewskiego?

Dziennikarz ekonomiczny RMF FM Krzysztof Berenda, spekulując na temat odejścia Jana Emeryka Rościszewskiego przypomina, że chciał on zostać ambasadorem w Paryżu.

Według Berendy, z drugiej strony zadziałała brutalna polityka. Jan Emeryk Rościszewski to człowiek Mateusza Morawieckiego. Od dawna dotychczasowego prezesa banku próbował pozbawić funkcji wicepremier Jacek Sasin i jego ekipa.  

Teraz największy polski bank zostanie przejęty przez środowisko związane z Sasinem, ale też ekipą bliską Zbigniewowi Ziobrze.