4,16 zł za litr 98-oktanowej benzyny i 3,99 zł za 95-oktanową. Tyle kosztuje paliwo w Szczecinie. Niestety, ceny benzyny na stacjach w pozostałych regionach Polski także rosną niepokojąco szybko. Jednym z powodów są rekordowe ceny ropy na światowych giełdach.

Rosnąca cena benzyny to – jak wyjaśnia Ryszard Kaczmarek z łódzkiego biura Reflex analizującego rynek paliw - wynik wzrostu gospodarczego na świecie i zwiększonego zapotrzebowania. Ponadto nakładają się na to jeszcze wydarzenia na Bliskim Wschodzie.

W dalszej perspektywie spodziewam się jednak uspokojenia, bo krajowe rynki są nastawione na jak największy zysk. Ale bez przesady, one też rozumieją pewne mechanizmy ekonomiczne - dodaje Kaczmarek.

Zawrotne ceny benzyny w Zachodniopomorskiem kierowcy tłumaczą „turystyką paliwową” Niemców; nasi zachodni sąsiedzi przyjeżdżają do Polski, bo u nas paliwo jest znacznie tańsze. Na stacji paliw w pobliżu przejścia granicznego w Kołbaskowie sprawdzał to reporter RMF Piotr Lichota:

Ale na stacjach drożeje nie tylko benzyna, także auto-gaz. Wystarczyła podwyżka akcyzy i z dnia na dzień ceny poszły w górę o 20-30 groszy. Najboleśniej podwyżkę odczuli kierowcy tankujący w małych punktach. Tam ceny zrównały się z dużymi stacjami. Ceny auto-gazu sprawdzał w Łodzi reporter RMF Marcin Wąsiewicz: