Reporter RMF FM ostrzega przed kolejną próbą wyłudzenia opłat od przedsiębiorców. Tym razem to firma mająca nazwę Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych z siedzibą przy ul. Chałubińskiego w Warszawie. I jej nieuczciwej działalności poinformował nas słuchacz Ryszard, przesyłając informację na Gorącą Linię RMF FM.

Na rynku pojawiła się kolejna firma udająca oficjalną instytucję i żądająca opłat za wpisy do rejestrów państwowych - informuje nasz reporter Roman Osica. Firma ta jest zarejestrowana w Warszawie.

Mechanizm jej działania jest klasyczny. Spółki dostają groźnie wyglądające pismo od jakiegoś  "rejestru", którego nazwa kojarzy się z instytucją publiczną. W nazwie ma "państwowy", "krajowy" lub "ogólnopolski". Z pisma przedsiębiorca dowiaduje się, że nie uiścił pewnej kwoty tytułem np. wpisu do KRS. Teraz ma szansę naprawić swój katastrofalny błąd, przelewając niewielką sumę - w tym przypadku 145 złotych - na konto rejestru. Zobacz pismo, jakie dostał nasz słuchacz Ryszard

Naciągał przedsiębiorców, usłyszał zarzuty

Już w połowie zeszłego roku reporterzy RMF FM alarmowali, że na rynku pojawiła się firma, która zdążyła oszukać 250 osób. Rejestr wysyłał do szefów firm druk przelewu na 115 zł za zarejestrowanie przedsiębiorstwa. Dokumenty wyglądały na urzędowe, więc wielu przedsiębiorców dokonywało wpłaty, choć nie mieli takiego obowiązku.

W listopadzie 2012 roku szef firmy usłyszał zarzuty.