Dziś dowiemy się, czy ustawa o Narodowym Funduszu Zdrowia jest zgodna z konstytucją. Ustawę zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego posłowie Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem ustawa jest niekonstytucyjna z kilku powodów...

Po pierwsze wraca do czasów centralizacji systemu ochrony zdrowia, naruszając tym prawa samorządu. Po drugie odbiera ubezpieczonym prawo do kontrolowania tego, co się dzieje z ich składkami. Po trzecie weszła w życie po zbyt krótkim, bo zaledwie dwutygodniowym, vacatio legis. Po czwarte brakuje części rozporządzeń do ustawy.

Za kilka tygodni Platforma zacznie zbieranie podpisów o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Ten ostatni - jak sam mówi - od wczoraj jest ofiarą bojaźliwej postawy SLD i walk frakcyjnych w tej partii. Na razie pozostanie posłem niezrzeszonym:

Nie jestem w stanie zaakceptować kanibalizmu politycznego własnych członków, który uprawia dziś Sojusz Lewicy Demokratycznej a również – co muszę z przykrością powiedzieć – chowania głowy w piasek przed mediami. Jeżeli się ma rację, to trzeba swoich racji bronić z podniesioną glową - mówi Łapiński.

Wiceszef SLD Andrzej Celiński uważa, że wykluczony z klubu SLD Łapiński po takich wypowiedziach powinien wycofać się z polityki: To jest bardzo smutne jeżeli tak mówi, dlatego że to oznacza, że dla niego nie ma lekarstwa innego jak całkowita rezygnacja z polityki właśnie, bo dla niego ona jest toksyną.

08:30