UNICEF rozpoczyna w Polsce akcję zbierania pieniędzy na pomoc humanitarną dla uchodźców z sudańskiej prowincji Darfur. Od ubiegłego roku wymordowano tam ponad 30 tysięcy ludzi, półtora miliona musiało opuścić domy.

Uciekinierzy z Derfuru mówią, że to piekło na ziemi. Arabskie bojówki – w tym budzący paniczny strach wspierani przez rząd w Hartumie „Jeźdźcy” – pacyfikują kolejne wioski niemuzułmańskich plemion.

To jest ludobójstwo - mówi Ałat Gabir, który mieszka w Polsce. Słowa tragedia, katastrofa to jest mało powiedziane. To jest mord na skalę masową - dodaje. Choć trudno to sobie wyobrazić, może być jeszcze gorzej. Wojna domowa w Darfurze trwa blisko od pół wieku i pochłonęła już 2 miliony istnień.

Rzezie i zbliżająca się pora deszczowa sprawiają, że jeżeli natychmiast cała opinia międzynarodowa i wszystkie kraje nie włączą się do masowej akcji pomocy ludziom w Sudanie, to do końca roku może zginąć milion mieszkańców.

Na stronie internetowej UNICEF znajdziecie więcej informacji na temat form pomocy. Numer konta, na który na leży wpłacać pieniądze na pomoc dla mieszkańców Darfur: PKN UNICEF - PKO BP I O/Warszawa Nr 84 1020 1013 0000 0902 0002 5106.