Nowym przywódcą Hamasu został Abdel Aziz al-Rantisi. Zastąpi on zabitego wczoraj w nalocie izraelskich śmigłowców szejka Ahmeda Jassina. Organizacja, którą założył Jassin w 1987 roku szybko stała jednym z najbardziej krwawych ugrupowań terrorystycznych na Bliskim Wschodzie.

Wiem, że może się im udać zabić naszych przywódców politycznych, naszych dowódców wojskowych, ale nie uda się im zapewnić bezpieczeństwa na swych terytoriach - tak wczoraj ostrzegał Izraelczyków Al-Rantisi, kilkadziesiat minut po śmierci Ahmeda Jassina.

Hamas to jedna z najbardziej radykalnych organizacji terrorystycznych, działających na terenach Autonomii Palestyńskiej (Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu), odpowiedzialna za szereg krwawych, samobójczych ataków w Izraelu. Uważany jest za głównego rywala Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasera Arafata.

Nazwa organizacji to skrót arabskiej nazwy Harakat al-Mukawama al-Islamija (Islamski Ruch Oporu), przy czym sam wyraz Hamas można również tłumaczyć jako "zapał" bądź "entuzjazm".

Hamas głosi dżihad – świętą wojnę z niewiernymi – która ma wyzwolić Palestynę od „obcych, niewiernych izraelskich okupantów”. Hamasowcy uważają, że Izrael nie ma prawa do istnienia i należy go całkowicie zniszczyć, a z Palestyny utworzyć kraj islamski z obowiązującym w nim prawem koranicznym – szariatem.

Emblemat organizacji Hamas to dwa skrzyżowane miecze na tle meczetu na Świętej Skale w Jerozolimie, otoczone przez dwie palestyńskie flagi z hasłami: "Nie ma Boga oprócz Allacha" oraz "Prorok Mahomet jest wysłannikiem Boga". Na samej górze emblematu znajduje się mapa Palestyny.

05:50