7,40 zł za litr, a nie - jak obecnie - około 6 zł kosztowałby olej napędowy, gdyby ceny na stacjach paliw w Polsce oddawały obecną sytuację rynkową - twierdzą eksperci mBanku. Jak zauważyli analitycy e-petrol, "w tym tygodniu w ślad za spadkami w hurtowych cennikach producentów podążyły również detaliczne ceny paliw". Sprawdzili oni, w których częściach kraju paliwa są najdroższe, a w których najtańsze.

Eksperci z mBanku wzięli pod lupę ceny oleju napędowego i benzyny bezołowiowej. Ich zdaniem, rynkowa cena oleju wynosi 7,40 zł za litr.

Również ceny bezołowiowej benzyny spadły w tydzień o 26 groszy. W czwartkowy poranek zbliżyły się na stacjach do 6 złotych za litr, a są w Polsce takie miejsca, w których E95 kosztuje nawet poniżej tej kwoty.

To sztuczne obniżanie cen - twierdzą eksperci. Według mBanku ta paliwowa przecena może obniżyć odczyt inflacyjny nawet o 1,5 punktu procentowego.

Analiza ekspertów portalu e-petrol

W środę portal e-petrol opublikował analizę dotyczącą cen paliw w Polsce.

"W tym tygodniu w ślad za spadkami w hurtowych cennikach producentów podążyły również detaliczne ceny paliw. Skala obniżek jest naprawdę znacząca" - ocenili analitycy e-petrol.pl w środę.

Według danych e-petrol.pl benzyna 95-oktanowa na polskich stacjach potaniała o 26 gr i sprzedawana jest średnio po 6,13 zł/l. "Dwudziestogroszowa obniżka dotyczy także benzyny Pb98 i oleju napędowego, które kosztują 6,79 i 6,05 zł/l. Na wielu stacjach odnotowaliśmy ceny benzyny i oleju napędowego poniżej psychologicznej granicy 6 zł/l" - poinformowali analitycy.

Zwrócili uwagę, że odwróciła się także zwyżkowa tendencja w cenach autogazu - potaniał on o 4 gr do poziomu 2,85 zł/l.

Gdzie jest najtaniej?

Analitycy portalu e-petrol wskazali, że najtańszą benzynę jest w tym tygodniu na Pomorzu i w regionie świętokrzyskim - kosztuje ona tam 6,09 zł/l, najdrożej zaś jest na Podkarpaciu, gdzie benzyna kosztuje średnio 6,22 zł/l.

"W przypadku diesla najkorzystniejsze ceny średnie są na Pomorzu (6,02 zł/l), natomiast najdroższe paliwo do silników wysokoprężnych odnotowano w województwie lubuskim, gdzie kosztuje ono 6,22 zł/l" - podał e-petrol.pl.

Dodano, że autogaz jest najtańszy w województwach śląskim i świętokrzyskim - kosztuje on tam 2,77 zł/l, a najdrożej wypada pod tym względem Dolny Śląsk ze średnią ceną 3,00 zł/l. 

Ceny ropy w USA

Jak podali w czwartek rano maklerzy, ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują, a surowiec kosztuje mniej niż 90 dolarów amerykańskich za baryłkę. Inwestorzy analizują dane o zapasach paliw za Oceanem.

Inwestorzy oceniają dane o zapasach paliw w USA, a tam zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 2,14 mln baryłek, czyli o 0,51 proc., do 418,46 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 831 tys. baryłek, czyli o 0,38 proc., do 219,48 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,87 mln baryłek, czyli o 1,8 proc., do 119,666 mln baryłek - podał FoE.

Gracze rynkowi analizują też ostatni komunikat Fed po posiedzeniu banku, a w nim zasygnalizowano, że w tym roku w USA możliwa jest jeszcze co najmniej jedna podwyżka stóp procentowych w ramach walki bankierów centralnych z Fed z wysoką inflacją.

"Komunikat Fed wywiera pewną presję na ryzykowne aktywa, w tym na notowania ropy naftowej" - wskazuje Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Groep NV. Jak uspokaja, "chociaż cena benchmarkowej ropy Brent może przekroczyć wkrótce 100 USD za baryłkę, to nie będzie to jednak trwałe".