W pierwszych godzinach rozliczania PIT-ów na e-Urzędzie Skarbowym pojawiły się utrudnienia. Część użytkowników mogła mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. "Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy" - przekazało w nocy Ministerstwo Finansów. Obecnie system działa już sprawniej, ale mogą pojawiać się problemy z powodu przeciążenia systemu.

O północy rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja. 

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub podając dane podatkowe.

Jak informowało w nocy na Twitterze Ministerstwo Finansów występują utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym

Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przepraszamy za utrudnienia - przekazał resort.

Obecnie system działa, ale okresowo mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem.

Tegoroczne rozliczenie jest wyjątkowe, przez duże zmiany w podatkach w połowie 2022 roku, wprowadzone po niewypale, jakim był Polski Ład. On wprowadzał choćby ulgę dla klasy średniej, którą później usunięto z przepisów.

Jak usłyszał nasz dziennikarz w resorcie finansów, urzędnicy mają nam policzyć podatek tak, by było to najbardziej dla nas korzystne, czyli z lub bez ulgi dla klasy średniej. Jak się teraz okazuje, dopiero po złożeniu zeznania przez podatnika urzędnicy policzą ten hipotetyczny podatek i zobaczą, co jest dla nas bardziej korzystne. 

W ciągu 21 dni od złożenia deklaracji otrzymamy informacje o ewentualnej różnicy i zwrocie podatku, który trafi do nas w ciągu 45 dni. 

W ramach usługi Twój e-PIT udostępnione są zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, które są najczęściej wypełniane; ponadto - PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., do 2 maja br. (30 kwietnia to niedziela), zostanie ono automatycznie zaakceptowane.