Zakończyła się długo oczekiwana sejmowa debata o finansach publicznych z udziałem ministra finansów Jacka Rostowskiego. System finansowy w Polsce okazał się szczególnie odporny na kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych - uspokajał minister. Rostowski przedstawił posłom informację w sprawie rządowych planów zabezpieczenia gospodarki i Polaków przed skutkami kryzysu na światowych rynkach finansowych.

Rostowski podkreślił, że nasza gospodarka jest w dobrej kondycji, mimo "zawirowań" na światowych rynkach. Polski system finansowy okazał się szczególnie odporny na szoki, które do tej pory wstrząsnęły systemem finansowym w Stanach Zjednoczonych czy w Europie - zapewniał minister finansów.

Rząd podjął już najważniejsze działania, aby zapewnić stabilność polskiej gospodarki - powiedział. Dodał, że wspólnie z NBP i KNF będzie działał na rzecz stabilności polskiej gospodarki, m.in. poprzez wprowadzanie reform.

Minister zwrócił też uwagę na wysoki wzrost gospodarczy w Polsce w porównaniu z innymi krajami. Dodał, że zapowiedź premiera Donalda Tuska o możliwości wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku została dobrze przyjęta przez rynki finansowe.

Jak zauważyła repoterka RMF FM Kamila Biedrzycka, wielu parlamentarzystów zdawało się podczas debaty zdumionych stopniem trudności poruszanych zagadanień. Nasza reporterka postanowiła więc sprawdzić stopień poselskiego rozeznania w świecie ekonomii. Posłuchaj relacji: