Wszystko, co dzieje się w sferze gospodarczej i finansowej, zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. Jest to prawdziwy kryzys, w obliczu którego znaleźliśmy się wszyscy - uważa rosyjski premier. Władimir Putin podkreślił, że podłożem kryzysu jest nieodpowiedzialność amerykańskiego systemu finansowego.

Jest naprawdę smutne, że widzimy niezdolność do podjęcia właściwych decyzji. To nie jest już nieodpowiedzialność konkretnych jednostek, lecz nieodpowiedzialność całego systemu, który jak wiecie, ma pretensje do globalnego przywództwa - powiedział Putin. Ocenił, że "prawdziwy kryzys" dotyczy gospodarek całego świata, w tym Rosji.

Przyjęcie przez USA planu Paulsona dla ratowania amerykańskich banków jest niezbędne i ujawnia odpowiedzialność USA wobec innych krajów, ponieważ jeśli kryzys się nasili, wpłynie na finansowe systemy innych krajów - dodał rosyjski minister finansów.

Senat amerykański powinien w środę wieczorem ogłosić zrewidowaną wersję planu ratowania amerykańskiego systemu finansowego i wykupu "toksycznych kredytów" za 700 mld dolarów. W poniedziałek plan ten został odrzucony przez Izbę Reprezentantów.