Polacy mają już ponad 7,9 mln kont oszczędnościowych, a w ciągu roku ich liczba wzrosła o blisko 3 mln - wynika z ankiety "Rz" przeprowadzonej w 19 bankach. Liderem jest ING Bank Śląski, który wprowadził je jako pierwszy i ma już blisko 2 mln Otwartych Kont Oszczędnościowych, a w ciągu roku ich liczba wzrosła o ponad 164 tys. Internetowy mBank ma blisko 1,4 mln takich kont, po wzroście w ciągu roku o 340 tys.

Największy bank na rynku PKO BP, prowadzi 790 tys. tego typu rachunków, ale wprowadził je do swojej oferty dopiero pod koniec 2008 roku. Ich liczba dynamicznie rośnie i w ciągu roku zwiększyła się ponad 2,5 krotnie. Kredyt Bank otworzył już 547 tys. takich kont.

Z danych "Rzeczpospolitej" wynika, że na rachunkach oszczędnościowych Polacy zgromadzili ponad 82 mld zł, ale ta kwota może być dużo wyższa, ponieważ nie wszystkie banki ujawniają te informacje.

Konta oszczędnościowe stały się popularne przede wszystkim dlatego, że łączą wysokie oprocentowanie z możliwością wypłacania środków w dowolnym momencie, bez utraty odsetek - choć często bezpłatna jest tylko jedna wypłata w ciągu miesiąca.