Jeżeli nie chcesz w tym roku samodzielnie rozliczać się z fiskusem - musisz szybko się zdecydować. O tym, że chcemy, by to pracodawca wypełnił za nas PIT, należy poinformować najpóźniej jutro.

Zobacz również:

Taka możliwość zarezerwowana jest wyłącznie dla osób, które w zeszłym roku zarabiały tylko w jednej firmie. Wypełnianie PIT-ów przez pracodawców to z jednej strony ułatwienie, z drugiej ograniczenie. W ten sposób tracimy bowiem prawo do odliczania ulg lub często bardzo korzystnego rozliczania się z małżonkiem.

Jak to zrobić?


Osoby, które chcą, żeby to pracodawca wypełnił za nie PIT, powinny do 10 stycznia przedstawić swojemu szefowi (w dziale kadr) oświadczenie PIT-12. Pracownik w składanym oświadczeniu musi napisać, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów na przykład wspólnego opodatkowania małżonków.

Po złożeniu tego oświadczenia to firma obliczy za nas podatek na formularzu PIT-40 i wyśle go nam oraz do urzędu skarbowego.

Jeżeli za jakiś czas dojdziemy do wniosku, że jednak chcemy skorzystać z ulg, i tak możemy samodzielnie wypełnić i wysłać PIT-a.