Ministerstwo Finansów uruchamia dziś infolinię w sprawie PIT-ów. Od godziny 10:00 do 13:00 urzędnicy będą odpowiadać na wszystkie pytania w sprawie rocznego rozliczania podatków. Czasu jest coraz mniej. Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do końca kwietnia.

Jak odliczyć jeden procent podatku dla organizacji pożytku publicznego, na jakie ulgi możemy liczyć w przypadku dochodów z pracy za granicą, jak rozliczyć się z dochodów pochodzących z najmu czy dzierżawy, jak rozliczyć ulgę na dzieci, internet lub ulgę rehabilitacyjną. Na te i inne pytania odpowiadać dziś będą eksperci ministerstwa finansów.

W zależności od pytań można dzwonić pod następujące numery:

tel. 22 694 34 34 - ulgi, rozliczenia małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci;

tel. 22 694 33 33 - działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości;

tel. 22 694 55 88 - opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych;

tel. 22 694 37 37 - opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą.

W tym roku po raz pierwszy można rozliczyć ulgę na krew. Jak to zrobić? Musimy mieć zaświadczenie z punktu, gdzie ją oddajemy. Nie trzeba dołączać tego dokumentu do PIT-u. Musimy jednak przechowywać go do czasu aż przedawni się zeznanie podatkowe za rok, w którym korzystamy z ulgi za krew (tj. przez co najmniej 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożyliśmy zeznanie podatkowe). W tym czasie urząd skarbowy może sprawdzić, czy poprawnie skorzystaliśmy z ulgi.