Zaproponowany przez rząd pakiet antyinflacyjny i nasze działania pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze już od 20 grudnia - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że konkurencja może iść śladami Orlenu i również obniży ceny paliw.

Szef Orlenu pytany w TVP Info o zapowiadane przez rząd w ramach pakietu anyinflacyjnego obniżki cen paliwa, przypomniał, że od 20 grudnia zmniejszą się daniny dla państwa. Spółka - zadeklarował - przełoży to na cenę w hurcie i dopilnuje obniżek na stacjach Orlenu, których jest ok. 1,8 tys. w całej Polsce.

Jak tłumaczył Obajtek, działania rządu i koncernu pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze, która powinna nastąpić już od 20 grudnia. Zaznaczył, że ceny pójdą w dół proporcjonalnie w zależności od rodzaju paliwa. Ceny benzyny będą kształtowały się na poziomie około 5,80 zł za litr - podał.

Obajtek dodał, że spodziewa się, iż również konkurencja zareaguje. Sądzę, że widząc, jak Orlen obniża ceny na stacjach, ona również dokona dużej obniżki - powiedział.

Tarcza antyinflacyjna

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Składa się ona z sześciu elementów:

  • obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw;
  • obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.);
  • zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;
  • obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.);
  • obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego;
  • oszczędności w administracji i budżecie.

Poinformował także, że rząd planuje obniżenie od 20 grudnia do 31 maja 2022 r. wysokości akcyzy na paliwa do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące - od stycznia do marca 2022 r.