Przyszły tydzień ma przynieść spore zmiany w podatkach. Chodzi o pakiet paliwowy, który ma ukrócić nielegalny handel paliwami. Minister finansów ma natomiast opublikować projekt nowego podatku od sprzedaży.

Już we wtorek rząd ma się zająć pakietem paliwowym. To seria ustaw, które mają ukrócić nielegalnych handel paliwami. Codziennie do Polski wjeżdża pół tysiąca cystern z benzyną i olejem napędowym.

Minister finansów twierdzi, że duża część tego paliwa trafia do szarej strefy, na nieuczciwe stacje paliw, bez płacenia podatku. Resort chce to ograniczyć wydając koncesję na wwóz paliwa i zarobić na tym do 2,5 miliarda złotych rocznie.

Także w przyszłym tygodniu minister finansów ma opublikować projekt nowego podatku od sprzedaży. Co prawda różni ministrowie od kilku miesięcy przekładają datę opublikowania tego podatku, ale tym razem, jak zapewnia Paweł Szałamacha, projekt się pojawi. Może on oznaczać wyższe ceny w sklepach.

W ubiegły wtorek minister Szałamacha występując podczas podsumowania po pół roku działalności rządu, zapewniał, że pakiet paliwowy jest bardzo zaawansowany.

Ten pakiet, mam nadzieję, zostanie przedłożony na kolejne posiedzenie Rady Ministrów - zapowiedział.

Szałamacha przyznał też we wtorek, że nie udało się szybko uchwalić ustawy o podatku od marketów "z uwagi na liczne protesty". Ta ustawa została skierowana do prac na Komitet Stały RM w najbliższych dniach, musieliśmy przepracować ten pierwotny projekt - powiedział.

(mpw)