13. emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r., teraz będzie świadczeniem corocznym – powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Dodała, że w tym roku trafi ona do emerytów i rencistów w kwietniu.

Minister Marlena Maląg przypomniała, że jest to świadczenie na poziomie minimalnej emerytury, czyli 1200 zł. Mówiła, że wypłatą zostanie objętych ponad 9,8 mln osób, co przekłada się na prawie 12 mld zł.

Zapewniamy, że w miesiącu kwietniu świadczenie zostanie wypłacone - podkreśliła szefowa Ministerstwa Rodziny w rozmowie z TVP Info.

Jej zdaniem, zarzut, o którym mówi opozycja, czyli że świadczenie jest wypłacane kosztem osób niepełnosprawnych nie jest prawdą. Wszystkie programy, które zostały zapoczątkowane dla osób niepełnosprawnych (...), będą realizowane - powiedziała minister.

Zgodnie z ustawą "trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto. Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.