Znamy pierwszą lokalizację, w jakiej mają powstać tanie mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Będą to Odolany na warszawskiej Woli - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Plany twórców programu są bardzo ambitne. Na Odolanach ma na początku powstać aż 30 tysięcy mieszkań. Mają to być niskie, 3-, 4-piętrowe bloki. Bez piwnic i garaży. Na tym nowym osiedlu powstaną za to garaże piętrowe.

W tej chwili ziemia, na której mieszkania będą budowane, należy do Polskich Kolei Państwowych. Kolejarze wniosą ten grunt do państwowego funduszu, który w zamian za coroczny zysk ma budować nowe mieszkania.

Premier Beata Szydło przedstawiła program budowy tanich mieszkań na wynajem w ostatni piątek. Miesięczny czynsz za najem 50-metrowego lokalu ma wynieść około tysiąca złotych. Jeżeli ktoś dołoży do tego tysiąca jeszcze 200 złotych, to po 30 latach wynajmowane mieszkanie stanie się jego własnością.

Programem "Mieszkanie plus" z jednej strony zarządza Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a z drugiej spółka BGK Nieruchomości, którą kieruje Mirosław Barszcz, minister budownictwa w poprzednim rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jego koncepcja - jak nazywał ją Jarosław Kaczyński: "Plan Barszcza" - powstała właśnie w 2007 roku i teraz ma być realizowana.

Tanie mieszkania na wynajem mają powstawać nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi, a później także w mniejszych miastach. Pierwsi lokatorzy - jak zapewniają ministrowie - mają wprowadzić się do nich w 2019 roku - o ile oczywiście nie będzie opóźnień.

(edbie)