O 1,3 procent spadło w marcu bezrobocie w Kujawsko-Pomorskiem - takie są wstępne szacunki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. Na rynku widać delikatne drgnięcie po zimie: pojawiają się pierwsze oferty pracy sezonowej, wkrótce ruszą też roboty budowlane.

W stosunku do lutego w całym regionie przybyło około 3,5 tysiąca ofert pracy i stażów. Ożywienie widać szczególnie w większych miastach. W całym kwartale spłynęło do nas 825 ofert pracy, z czego tylko w marcu 405. Widać więc ożywienie, bo połowa ofert to jest praktycznie marzec - mówi Bożena Rudnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu.

W Bydgoszczy powiew wiosny też jest odczuwalny, choć nieco mniej. Dostaliśmy o 40 ofert pracy więcej niż w lutym - informuje Tomasz Zawiszewski z urzędu pracy w Bydgoszczy. Na rynku pojawiają się już pierwsze, pojedyncze oferty dla budowlańców, wzięcie mają też elektromonterzy.

Nadzieja w kwietniu

W sumie w marcu minimalny wzrost zatrudnienia dało się odczuć w 19 powiatach. W pozostałych czterech nastąpił jednak spadek. Według urzędników, prawdziwe ożywienie przyniesie dopiero kwiecień. W tym miesiącu spodziewamy się większej ilości ofert pracy związanych z budowami, np. dla murarzy - prognozuje Zawiszewski. W Toruniu szansę na pracę mają z kolei pracownicy ochrony, pakowacze, kucharze i pomoce kuchenne, a także pracownicy myjni. Organizowaliśmy giełdy pracy i w tych zawodach chętni znaleźli zatrudnienie - mówi Rudnicka.

Nowe miejsca pracy pojawią się też w związku z pierwszymi zbiorami ogórków i pomidorów w szklarniach, trudno jednak liczyć na stałe i dobrze płatne zajęcie. Płacą góra 8 złotych za godzinę, często 5 złotych - mówi jeden z bezrobotnych, ale od razu dodaje, że liczy się każdy pieniądz. A w związku ze zbiorami lada chwila więcej pracy będzie w zakładach przetwórczych. Także tam warto więc pytać o zatrudnienie.

Spawacz może wybierać

Co ciekawe, w całym regionie w ofertach pracy przebierać mogą spawacze. Może to być wskazówka dla tych, którzy myślą o kursach zawodowych czy przebranżowieniu. Z powodu dużej liczby inwestycji budowlanych i prac przy budowie autostrady spawacze rzadko zasilają szeregi bezrobotnych. W ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem ofert pracy dla przedstawicieli tego zawodu było ponad 450, a urzędnicy liczyli bezrobotnych spawaczy na palcach jednej ręki.

Praca jest też dla monterów ociepleń i sprzętu elektronicznego.