Stopy procentowe w dół po raz pierwszy od ponad trzech lat. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła je o ćwierć punktu procentowego. Dzięki temu kredyty w złotówkach będą tańsze.

Dzięki tylko tej obniżce stóp procentowych miesięczna rata przeciętnego kredytu hipotecznego na 300 tysięcy złotych na 30 lat spadnie średnio o 50-60 złotych. O jeden punkt procentowy spadnie także oprocentowanie kart kredytowych. To jednak nie koniec. Ekonomiści przewidują bowiem, że to początek cyklu i stopy będą teraz systematycznie obniżane.

Cięcie stóp ma także znaczenie dla osób oszczędzających. To dlatego, że na lokatach będzie można mniej zarobić. Kto chce odłożyć jakieś pieniądze w banku, powinien się spieszyć.

Dzisiejsza decyzja jest z oczekiwaniami ekonomistów, którzy przewidywali, że na listopadowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. Zdaniem 14 z 23 specjalistów, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już w grudniu tego roku. Po raz ostatni Rada Polityki Pieniężnej zmieniła poziom stóp procentowych w maju tego roku. Wówczas podwyższyła je o 25 punktów bazowych.