​Dane o inflacji za sierpień, dopłaty do źródeł ciepła znów w Sejmie i być może więcej szczegółów na temat tanich kredytów mieszkaniowych, o których ostatnio wspominał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. To najważniejsze gospodarcze tematy nadchodzącego tygodnia.

W czwartek 15. września dowiemy się, ile oficjalnie wyniosła inflacja w sierpniu. Tak zwany szybki szacunek flash GUS z końca miesiąca był niemałym zaskoczeniem, bo inflacja miała spadać, a znowu wzrosła - do poziomu 16,1 proc.

Kilka dni temu, prezes Narodowego Banku Polskiego mówił, że wakacje to decydujący moment, jeśli chodzi o drożyznę. 

Cytat

(...) okres wakacyjny to prawdopodobnie punkt zwrotny w naszej inflacji, ten najwyższy punkt inflacyjny
prognozował na czwartkowej konferencji prasowej prof. Adam Glapiński

W piątek poznamy też dane o średniej inflacji w Unii Europejskiej.

Dopłaty do ciepła ze zmianami

Nowy tydzień to też dalsze losy ustawy o dopłatach do źródeł ciepła. 

Dokument, z poprawkami Senatu, wróci teraz do Sejmu. Wśród zaproponowanych przez izbę wyższą poprawek znalazło się m.in. wykreślenie zapisu znoszącego normy jakości paliw

Senat chce również rozszerzenia wsparcia na gospodarstwa domowe ogrzewające się energią elektryczną oraz o małe i średnie przedsiębiorstwa.

Pojawił się też pomysł, aby można było otrzymać 3 tys. zł dopłaty, bez względu na to, czym ogrzewa się swój dom

To niemal pewne, że izba niższa wykreśli ten pomysł, bo posłowie proponowali, aby dodatki były zależne od rodzaju używanego paliwa. 

Według nich, dodatek w pełnej kwocie 3 tys. zł mają dostać osoby, których głównym źródłem ciepła w domu jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. 

W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe dodatek ma wynieść 1 tys. zł, dla ogrzewania na LPG to 500 zł, a przy oleju opałowym - 2 tys. zł. 

Nowy pomysł na tani kredyt?

W nadchodzących dniach być może dowiemy się też, na czym konkretnie mają polegać "tanie" - maksymalnie 2-procentowe - kredyty mieszkaniowe dla młodych rodzin. 

O tym, że rząd pracuje nad takim pomysłem mówił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Jak miałoby to w praktyce wyglądać? Sprawdzajcie naszą stronę internetową i słuchajcie Faktów RMF FM.