"Przyszłość strefy euro będzie omawiana w przyszłym tygodniu na szczycie europejskim w Brukseli" - zapowiedział francuski minister finansów po "antykryzysowej" naradzie 20 największych gospodarek świata w Paryżu. Francja i Niemcy obiecały, że opracują szczegóły skutecznego planu ratowania eurolandu.

Według uczestników paryskiej narady ministrów finansów G-20, chodzi przede wszystkim o wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej oraz rekapitalizację banków. Kwestia długów Grecji jest natomiast bardziej kontrowersyjna. Na razie sprzeciwia się temu wiele europejskich banków. Ich przedstawiciele podkreślają, że już w lipcu zgodzili się na umorzenie 21 proc. długów zaciągniętych przez ten kraj i na więcej nie mogą sobie pozwolić.

Niejasna pozostaje również sprawa ewentualnego dofinansowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu ratowania Włoch i Hiszpanii. Pomysłowi sprzeciwiają się Stany Zjednoczone. Ogłoszono jedynie, że instytucja ta będzie dysponowała "odpowiednimi funduszami".