Największa sieć bankomatów w Polsce ogłosiła strajk. Euronet, który domaga się wyższych prowizji, ograniczył dziś klientom wypłacanie gotówki. Prezes UOKiK zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.

Dziś podczas jednej transakcji z bankomatu sieci Euronet będzie można wypłacić tylko 200 zł.

Jeśli ktoś będzie potrzebował większej gotówki, będzie zmuszony spędzić przy maszynie więcej czasu i kilka razy powtórzyć operację wypłaty pieniędzy. To z kolei może wiązać się z wyższym kosztem kilkukrotnego wykonywania transakcji. 

Tak będzie we wszystkich urządzeniach tej sieci. 

Jest to jednodniowa akcja protestacyjna, która ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów. 

Protestują oni, ponieważ "opłaty ustalane przez VISA, Mastercard i BLIK dla operatorów bankomatów nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki". 

Twierdzą, że od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK praktycznie się nie zmieniła. 

"Prowizje za wypłaty pobierane przez banki od użytkowników wciąż rosną zniechęcając do gotówki" - czytamy na stronie Euronetu. 

Przedstawiciele firmy Euronet sugerują, że część bankomatów może w przyszłości zniknąć z naszych ulic. Konsekwencją będzie "odcięcie znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem". 

"Użytkownicy bankomatów nie są ofiarami działań Euronetu, lecz aktualnego stanu rzeczy, nad którego zmianą Euronet pracuje" - czytamy w komunikacie. 

UOKiK sprawdzi, czy sieć Euronet działa na niekorzyść klientów

Dzisiejszy protest największej sieci bankomatowej w Polsce prześwietli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Prezes UOKiK zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Nie przesądzamy na tym etapie, czy doszło do naruszeń. Kluczowe jest ustalenie relacji pomiędzy uczestnikami rynku, w tym mechanizmów podziału opłat za transakcje wypłaty gotówki z bankomatów - poinformowała rzeczniczka prasowa UOKiK-u.

Dodała, że urząd będzie badać tę sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Zastrzeżenia UOKiKu budzi kwestia prowizji. Euronet swoim protestem zmusza klientów do płacenia wyższych prowizji. Za wypłaty z bankomatów Euronetu płaci się zazwyczaj 5-10 złotych - przypomina dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Euronet dysponuje w Polsce siecią ponad 7,5 tys. bankomatów.