Po Facebooku także Twitter zdecydował się wejść na amerykańską giełdę, o czym poinformował właśnie ponad 200 milionów swoich użytkowników. Szczegóły nie są na razie znane.

Dokumenty składające się na pierwszą ofertę publiczną (IPO), które Twitter przekazał już Komisji Kontroli Giełdy Papierów Wartościowych (SEC), są na razie utajnione. Prawo amerykańskie dopuszcza taką procedurę w przypadku firm, których dochody w ostatnim roku obrachunkowym nie przekroczyły 1 miliarda USD.

Agencja Associated Press pisze, że wszystko powinno stać się jasne w październiku lub w listopadzie, gdy Twitter będzie już obowiązany ujawnić dane finansowe i gdy określona zostanie cena jego akcji.

Twitter, świadczący usługę mikroblogów, powstał w marcu 2006 roku. Początkowo zainteresowało się nim kilka tysięcy entuzjastów, ale portal dynamicznie się rozwijał, na trwałe wpisał się do głównego nurtu serwisów społecznościowych i dziś korzystają z niego także głowy państw, członkowie rządów, celebryci, dziennikarze.

Większość dochodów Twittera pochodzi z reklam. Analitycy szacują, że w tym roku jego dochód osiągnie ponad 580 milionów USD; w 2012 roku było to 288,3 miliona, a prognozy na rok 2015 mówią już o 1,33 miliarda. Wartość Twittera ocenia się na 10-15 miliardów USD.

O debiucie giełdowym Twittera mówi się od dawna. Niewykluczone, że sprawa opóźniła się nieco z uwagi na kłopoty Facebooka, który wszedł na giełdę w maju zeszłego roku i początkowo kurs jego akcji dramatycznie spadał. Facebook ma to już jednak za sobą - w czwartek akcje tego portalu społecznościowego były warte więcej niż kiedykolwiek.

(jad)