107 tysięcy euro zapłacił za pierwszego w historii SMS-a anonimowy kupiec na aukcji w Paryżu. Wiadomość tekstowa została sprzedana w formie tokena NFT.

Wiadomość o treści "Wesołych świąt" została wysłana 3 grudnia 1992 roku z komputera przez programistę Neila Papwortha do Richarda Jarvia, który był wówczas dyrektorem w firmie telekomunikacyjnej Vodafone. Jarvis odczytał SMS-a na telefonie Orbitel 901.

SMS został sprzedany w formie NFT (ang. non-fungible token - niewymienialny token), czyli pliku opartego o technologię blockchain z certyfikatem autentyczności. Każdy token NFT jest unikalny, nie da się go podrobić. Zwycięzca aukcji otrzymał protokół komunikacyjny, który został użyty do przesłania pierwszej na świecie wiadomości tekstowej.

Kupiec zapłacił za SMS-a 107 tysięcy euro.

CNN podaje, że nowy właściciel pierwszego SMS-a otrzymał też cyfrową ramkę, pokazującą animację 3D z telefonem, na którym wyświetlona jest wiadomość "Wesołych świąt".

W 1992 nie zdawałem sobie sprawy, jak popularne stanie się SMS-owanie. Z perspektywy czasu widać, że wysłanie tamtej bożonarodzeniowej wiadomości było kluczowym momentem w historii rozwoju urządzeń mobilnych - stwierdził Neil Papworth.

Jak przypomina CNN, początkowo SMS-y nie mogły być wysyłane z komórek, bo te nie posiadały klawiatur. To szybko się jednak zmieniło. W 1999 roku SMS-y mogły być wymieniane między komórkami znajdującymi się w różnych sieciach, co w dużej mierze spopularyzowało tę formę komunikacji.

Limit 160 znaków - znany z SMS-ów - został wykorzystany przez różne platformy komunikacyjne, w tym Twittera.

Firma Vodafone, która wystawiła SMS-a na aukcję, poinformowała, że dochód z niej zostanie przekazany Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom.