„La Tomatina” to święto w hiszpańskiej miejscowości Buñol, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. To właśnie to wydarzenie jest dziś motywem w Google Doodle.

"La Tomatina", czyli słynna bitwa na pomidory /MANUEL BRUQUE /PAP/EPA

Słynna bitwa na pomidory jest rozgrywana w ostatnią środę sierpnia. Historia tego wydarzenia sięga 1945 roku, kiedy to doszło do przepychanek między grupami młodych ludzi. W okolicy znajdował się sklep z warzywami. Młodzież rzuciła się na skrzynie pełne pomidorów i zaczęła nimi w siebie rzucać.

"La Tomatina" została uznana przez władze za lokalną tradycję w 1957 roku. Z początku ludzie obrzucali się własnymi pomidorami, ale od 1980 roku dostawy warzyw są zapewniane przez miasto.

Start "Tomatiny" następuje po tym jak jeden ze śmiałków wejdzie na słup nasmarowany mydłem, na szczycie którego znajduje się hiszpańska szynka. Wtedy armatni wystrzałem dają sygnał do rozpoczęcia bitwy.

Po zakończeniu imprezy uczestnicy mogą skorzystać ze specjalnych publicznych pryszniców. Oczyszczaniem ulic zajmują się służby miejskie wspomagane przez strażaków.

Corocznie udział w bitwie bierze około 30 tysięcy osób. 

(az)