Jedną z osób, które pomogły w unieszkodliwieniu terrorysty z Londynu jest Polak - pan Łukasz. Mężczyzna do walki z zamachowcem wykorzystał kieł narwala. Po co temu morskiemu ssakowi kieł? Do czego kieł narwala był wykorzystywany?

Narwal jest żyjącym w arktycznych wodach ssakiem, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest pojedynczy, spiralnie skręcony kieł.  U dorosłych samców może on osiągać długość nawet 3 metrów. U samic jest on zazwyczaj krótszy i bardziej gładki.

Po co narwalowi kieł?

Kieł narwala nie tylko nadaje mu niesamowitego wyglądu. Prawdopodobnie jedną z jego podstawowych funkcji jest rozbijanie pokrywy lodowej w celu umożliwienia wypłynięcia narwalowi na powierzchnię - narwale, podobnie jak pozostałe walenie, nie oddychają pod wodą.

Ostatnie badanie naukowe wskazują również, że przez kieł narwala przebiega około 10 mln włókien nerwowych, które pozwalają narwalowi na monitorowanie zmian zachodzących w otaczającej go wodzie.

Kieł służy narwalom również do walk i demonstracji siły w okresie godowym, więc wykorzystanie go przez Polaka w formie oręża było nie tylko skuteczne, ale również zgodne z przeznaczeniem.

Odradzający się gatunek

Ponieważ narwal jest zbyt mały, aby polowanie na niego było opłacalne, wielorybnictwo szybko z niego zrezygnowało. Dzięki temu gatunek ten szybko się odradza, a obecnie jego populacja wynosi ok. 80 tys. osobników.

Społecznością, która nadal poluje na narwale są Eskimosi. Robią to nie tylko ze względu na ich unikatowy kieł, ale również na bogatą w składniki odżywcze skórę.