Dzień Ojca – kiedy obchodzi się go w Polsce, a kiedy na świcie? Jakie są początki tego święta? Czy z Dniem Ojca wiążą się jakieś tradycje? Wszystko, o czym powinniście wiedzieć o święcie ojców – znajdziecie tutaj.

Dzień Ojca w Polsce zawsze jest obchodzony 23 czerwca. W tym roku dzień ten wypada we wtorek.

Polacy Dzień Ojca obchodzą już od 1965 roku i chociaż nie jest może tak popularnym świętem, jak Dzień Matki, to równie ważnym w wielu domach.

Z okazji Dnia Ojca, zwyczajowo składa się życzenia, dzieci rysują laurki, a te starsze - obdarowują swoich ojców drobnymi upominkami.

Historia Dnia Ojca

Pierwszy raz Dzień Ojca świętowano w Stanach Zjednoczonych. Obchodzony był w 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Na pomysł wpadła Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Kobieta, dowiedziawszy się o tym, jak chętnie obchodzony jest Dzień Matki, wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców.

Dzień Ojca w innych krajach

W różnych krajach Dzień Ojca przypada na różne dni. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii obchodzony jest 19 marca w dzień św. Józefa, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii - w drugą niedzielę czerwca.

W Niemczech Dzień Ojca świętowany jest w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. W Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn.