Samolot marynarki wojennej w ekspresowym tempie przetransportował z Warszawy do Gdańska serce do pilnego przeszczepu. Operacja, która musiała zostać przeprowadzona, by czekająca na nie kobieta mogła mieć szanse na normalne życie, zakończyła się sukcesem.

33-letnia pacjentka Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego potrzebowała pilnej transplantacji serca. Uprzedzono o tym pilotów Marynarki Wojennej, którzy sprowadzili samolot An-28 do Warszawy, gdzie pobierano organ do przeszczepu. Maszyna wystartowała do Gdańska o 10:21, zaraz po przyjeździe ekipy transplantacyjnej na lotnisko. Godzinę później lądowała już na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie. Przed południem serce trafiło do kliniki, gdzie błyskawicznie rozpoczęto operację, która zakończyła się sukcesem.

Przeprowadzony dziś przeszczep to nie pierwszy przypadek, gdy mundurowi pomogli gdańskim kardiochirurgom. W instytucie przeprowadzono już 26 przeszczepów serca i w siedmiu przypadkach organy transportowali właśnie piloci Marynarki Wojennej.