"Statystyczny Polak uprawia seks co najmniej raz w tygodniu, zwykle w sobotę i zwykle to się jakoś tak układa, że około 21.00. To jest całkiem nieźle" - mówi w rozmowie z RMF FM psycholog i seksuolog kliniczny Daniel Cysarz. "Zwykle kobieta i mężczyzna wchodzą do łóżka z trochę innymi oczekiwaniami. Nasze panie oczekują zwykle od nas potwierdzenia miłości, bliskości i szukają bezpieczeństwa. Mężczyźni szukają często po prostu spełnienia, czasami rozładowania napięcia" - dodaje.

Adam Sosnowski: Jak to jest w tym łóżku?

Daniel Cysarz - seksuolog kliniczny, psycholog: Nie jest tak źle, jak wszyscy się spodziewają. Statystyczny Polak uprawia seks co najmniej raz w tygodniu, zwykle w sobotę i zwykle to się jakoś tak układa, że około 21.00. To jest całkiem nieźle. Im jesteśmy młodsi tym seks oczywiście uprawiamy częściej. Choć wśród osób starszych, w przedziale wiekowym między 50 a 60 lat uprawiamy seks przynajmniej raz na 2 tygodnie, więc to jest i tak bardzo dużo.

Ile trwa przeciętny stosunek płciowy? Czy jest jakaś norma? Ile powinien trwać, czy można to w ogóle określać?

Różne badania mówią o tym, że stosunek płciowy trwa naście minut, ale jeśli mówimy o stricte stosunku płciowym, to zwykle jest to około 3 minut, więc bardzo krótko. Te 15 minut - to jak my żartujemy - jest liczone z wizytą w aptece, więc trzeba powiedzieć, że statystyczny średni stosunek trwa kilka minut.

Czego od partnera oczekuje w łóżku partnerka, i odwrotnie? I czy da się wypracować jakiś konsensus, żeby wszyscy byli zadowoleni?

Zwykle wchodzimy do łóżka z trochę innymi oczekiwaniami. Nasze panie oczekują zwykle od nas potwierdzenia miłości, bliskości i szukają bezpieczeństwa. My zwykle jednak szukamy po prostu spełnienia, czasami rozładowania napięcia. Choć często i dla jednych i dla drugich seks jest wyrazem miłości i uczuć.

Jaki jest zdaniem kobiety idealny kochanek?

Idealny kochanek zależy od czasu owulacji, ponieważ w momencie, kiedy kobieta ma dni płodne, to szuka mężczyzn z krwi i kości, tak zwanych macho. W momencie kiedy kobieta nie jest płodna, to szuka bardziej "misiowatych", spokojnych facetów, z którymi mogłaby sobie ułożyć życie.

A odwrotnie - jaka jest idealna kochanka dla mężczyzny?

My mamy często syndrom "madonny i ladacznicy" - to znaczy inne kobiety chcielibyśmy do łóżka, a z innymi kobietami chcielibyśmy spędzać nasze życie. To często jest właśnie problem, ponieważ jak mamy madonnę w domu, to czasami nie chcemy z nią uprawiać tego seksu.

Jeśli zapytać przeciętnego Polaka, co to jest seks, to jakiej odpowiedzi można się spodziewać?


Zwykle zmieszania i ciszy, ponieważ jak pytam swoich pacjentów, co rodzice przekazali im na temat seksu to zwykle mówią, że nic.

A nuda w łóżku. Jak można odejść od rutyny, jak można ją zwalczyć?

Zwykle z nudą powinny walczyć dwie strony. Z doświadczenia wiem, że jeśli walczy tylko jedna strona, to ta nuda i rutyna się utrzymuje i sprawia, że partnerzy czasami zaczynają szukać wrażeń gdzieś indziej, na zewnątrz - więc jeśli dwie strony chcą, to jak najbardziej mogą ją zwalczyć.