Jeśli w gorączce sylwestrowych przygotowań nie mieliście czasu na śledzenie doniesień z kraju i ze świata, zajrzyjcie do naszego przeglądu. W nim m.in. nowe fakty ws. morderstwa w Kwidzynie, decyzja IPN ws. Władysława Sikorskiego i twitterowa godzina szczerości premiera Donalda Tuska.

Michael Schumacher w śpiączce

"Nie chcemy wypowiadać się na temat prognoz dotyczących życia Michaela Schumachera" - mówią lekarze ze szpitala w Grenoble, gdzie trafił siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1. Niemiec, jest w stanie krytycznym. W niedzielę upadł na nartach we francuskim Meribel. Ma bardzo poważny uraz mózgu. Sportowcy i kibice z całego świata wyrażają swoje wsparcie dla mistrza i życzą mu zdrowia. Więcej informacji tutaj!

IPN umorzył śledztwo ws. śmierci Władysława Sikorskiego

Poniedziałek przyniósł informację o decyzji Instytutu Pamięci Narodowej ws. postępowania dotyczącego katastrofy gibraltarskiej. Pion śledczy zdecydował się na umorzenie postępowania i ogłosił, że Sikorski nie zginął przed wejściem na pokład Liberatora. Nie był jednak w stanie określić, czy zablokowanie sterów maszyny nie nastąpiło w wyniku sabotażu. Prokurator nie był w stanie tego wykluczyć ani potwierdzić - powiedział w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Romanem Osicą Andrzej Arseniuk z IPN. Cały wywiad znajdziecie tutaj!

Były minister transportu wkrótce usłyszy zarzuty

Najpóźniej za dwa tygodnie śledczy postawią Sławomirowi Nowakowi zarzuty dotyczące składania fałszywych oświadczeń majątkowych - ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Były minister ma odpowiadać za to, że w pięciu kolejnych oświadczeniach majątkowych nie zamieścił wzmianki o cennym zegarku, choć miał taki obowiązek. Ostatecznie biegli stwierdzili, że wartość tego czasomierza, wynosi co najmniej 17 tysięcy złotych. Poprzednio zegarek był wyceniany na 10 tys. złotych. Więcej o tej sprawie przeczytacie tutaj!

Nowe fakty ws. morderstwa w Kwidzynie

Prokuratorzy skierowali w poniedziałek do sądu pozytywnie rozpatrzony wniosek o areszt dla 22-latka, który przyznał się do podwójnego morderstwa w Kwidzynie. Według śledczych, motywem zbrodni był rabunek. Sprawca przyznał się do winy. Możliwe, że w momencie zabójstwa był pod wpływem środków odurzających. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj!

Antoni Macierewicz nie odpowie za raport o WSI

Umorzone zostało śledztwo ws. nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych z 2007 roku. Wcześniej prokuratura chciała uchylić immunitet Antoniemu Macierewiczowi, który był szefem komisji weryfikacyjnej WSI. Po decyzji o umorzeniu osoby opisane w raporcie zapowiadają odwołanie. Więcej szczegółów tutaj!

Premier podsumował rok z internautami

Donald Tusk wywiązał się z obietnicy danej internautom i przez godzinę podsumowywał z nimi mijający rok. Użytkownicy Twittera zasypali szefa rządu pytaniami, nie doczekali się jednak żadnych przełomowych deklaracji. O twitterowych rozmowach premiera pisze na blogu dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek


Zidentyfikowano zamachowca z Wołgogradu


Rosyjskie służby zidentyfikowały jednego z mężczyzn, którzy przeprowadzili samobójcze zamachy w Wołgogradzie. To młody mężczyzna, który związany był z podziemiem terrorystycznym w Dagestanie. Po przejściu na islam przyjął imię Ansar Arrusi. W rodzinnej republice pracował jako felczer w pogotowiu ratunkowym. Więcej informacji na ten temat tutaj!

Terrorysta grozi Belgom

Nasza korespondentka Katarzyna Szymańska-Borginon informowała dziś o niepokojących sygnałach dotyczących bezpieczeństwa Belgów. Islamski radykał Iliass Azaouaj napisał na Facebooku, że w Sylwestra w tym kraju może dojść do ataków terrorystycznych. Zaproponował nawet kilka potencjalnych lokalizacji. Ekstremista stwierdził, że że ostatnie wydarzenia w Wołgogradzie to "tylko początek nowego koszmaru". Podkreślił, że Rosjanom nie udało się udaremnić ataku i tak samo będzie na terenie Belgii i Francji. Policja i prokuratura rozpoczęły już badanie tej sprawy. Na razie służby nie przesądzają, jak poważne może być zagrożenie. Więcej informacji tutaj!

Prestiżowe wyróżnienie dla Władimira Putina

Brytyjski dziennik "The Times" ogłosił w poniedziałek, że rosyjski prezydent Władimir Putin został międzynarodową osobowością mijającego roku. W sprawie Syrii przerzucił przez biodro Baracka Obamę, powalił na ziemię UE w sprawie Ukrainy, podstawił nogę opozycji i przyszedł z pomocą słabszym członkom drużyny, jak prezydent Syrii Baszar el-Asad i uciekinier z amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edward Snowden - tłumaczył publicysta "Timesa" Roger Boyes, nawiązując do umiejętności rosyjskiego przywódcy w judo. Więcej informacji tutaj!

Hobbit deklasuje konkurencję

Ponad 600 milionów dolarów zarobiła już druga część "Hobbita" - wylicza na swojej stronie internetowej amerykański magazyn "Variety". Druga część "Hobbita", według prozy J.R.R. Tolkiena - "Hobbit: Pustkowie Smauga" oficjalnie pojawiała się w Polsce 27 grudnia. Tytuł odnosi się do ziem spustoszonych przez straszliwego smoka Smauga po jego ataku na Erebor, królestwo krasnoludów. Więcej informacji tutaj!