"Środowisko, z którego się wywodzę w ramach Porozumienia, od zawsze było środowiskiem miejskim. Nie utożsamiam się z postulatami AgroUnii, nie utożsamiam się również ze sposobem uprawiania polityki przez AgroUnię, ale kolegom i koleżankom z Porozumienia życzę wszystkiego co najlepsze" - powiedział były rzecznik koła parlamentarnego Porozumienia Jan Strzeżek. Roch Kowalski pytał swojego gościa, dlaczego wraz z Michałem Wypijem zdecydował się odejść z partii.

Jan Strzeżek przyznał, że z Porozumienia odeszło osiem osób, a być może podobną decyzję podejmą kolejni.

Ja wiem ze środowiska Młodej Prawicy, środowiska w ramach Porozumienia, że wszyscy liderzy wojewódzcy również odchodzą partii - powiedział Strzeżek. Dodał jednak, że chodzi tylko i wyłącznie o sprawy ideowe, dlatego nikogo nie będzie nakłaniał do wyjścia z Porozumienia.

Gość Rozmowy w południe w RMF FM przyznał, że o planie zawiązania sojuszu z AgroUnią dowiedział się około dwa tygodnie temu. Jak powiedział, od razu był temu przeciwny.

Na wczorajszym zarządzie powiedziałem, że jeżeli lwia większość zarządu Porozumienia ma taką ochotę, żeby z AgroUnią współpracować, to ja w taki projekt się nie wpisuję. Gdybym powiedział, że utożsamiam się z AgroUnią, ich programem, sposobem uprawiania polityki, byłbym nieautentyczny przede wszystkim wobec siebie - zaznaczył.

Środowisko młodzieżowe jest najważniejsze

Jakie są zatem plany Jana Strzeżka dotyczące przyszłości politycznej?

Razem z przyjaciółmi ze stowarzyszenia Młoda Prawica, z młodymi radnymi, młodymi społecznikami będziemy się skupiać na sprawach kongresu programowego stowarzyszenia Młoda Prawica, który niedługo będziemy organizować - powiedział.

Dla byłego rzecznika Porozumienia najważniejsza jest teraz kwestia środowiska młodzieżowego. Jak dodał, "to młodzi ludzie zdecydują, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić trzecią kadencję".

Dziś ostatnia rzecz, o jakiej myślę, to scenariusze na przyszłość - z kim, gdzie i jak, dlatego że w tej chwili jestem lojalny wobec ludzi, z którymi od lat tworzę swoje środowisko młodzieżowe - zaznaczył.

"Opozycja ma jeden cel - trzeba odsunąć PiS od władzy"

Roch Kowalski dopytywał swojego rozmówcę, na której liście wyborczej znajdzie swoje miejsce. PO, PSL, a może Polska 2050 Szymona Hołowni?

Mówiłem wielokrotnie, jeszcze będąc członkiem Porozumienia, że istotne jest to, żeby były jak najmocniejsze bloki opozycyjne. Mówiłem, że jednej listy nie wolno się bać, dlatego że jedna lista jest gwarantem zwycięstwa opozycji - powiedział.

Opozycja niezależnie od różnic programowych ma jeden cel - trzeba PiS odsunąć od władzy, więcej rozkradać Polski nie będą - dodał.

Jan Strzeżek nie chciał jednoznacznie stwierdzić, z list którego ugrupowania by startował.

Nie ma co ukrywać, że w przypadku np. Polski 2050 są istotne postulaty w zakresie mieszkalnictwa. Młodzi ludzie nie mogą być w sytuacji, kiedy wynajęcie kawalerki jest marzeniem, a nie rzeczywistością. W przypadku PSL mówiłem, że postulaty dotyczące przedsiębiorców są skuteczne. PO również ma wiele ciekawych rozwiązań - stwierdził.

"Z tego co wiem, Jarosław Gowin poparł współpracę z AgroUnią"

Roch Kowalski pytał też swojego gościa o pogląd założyciela i byłego lidera Porozumienia Jarosława Gowina na współpracę z AgroUnią. Nie chcę się pomylić, ale z tego co wiem, to prezes Gowin również był za - powiedział stołeczny radny.

Podkreślał przy tym, iż do Jarosława Gowina ma gigantyczny szacunek. Przez blisko dziewięć lat z nim współpracowałem, jestem mu szalenie wdzięczny. Jeżeli tego słucha, to chcę, żeby wiedział - Jarku, dziękuję ci absolutnie za wszystko - dodał Strzeżek.

Według byłego rzecznika Porozumienia, współpraca z AgroUnią zakłada prawdopodobnie wspólny start wyborczy i stworzenie jednej partii. Chyba jedna partia i wspólny start wyborczy, ale to już jest pytanie do przedstawicieli Porozumienia - zaznaczył polityk.

"Mam nadzieję, że opozycja dogada się do końca marca"

Stołeczny radny przyznał, iż martwi go brak porozumienia partii opozycyjnych. Coraz bardziej się boję, że rzeczywiście robi się już za późno. To znaczy była mowa w ostatnim kwartale ub. r., że do końca roku trzeba się dogadać. Muszą być już znane mniej więcej bloki, w jakich opozycja pójdzie po to, żeby później PiS nie opowiadał, że jedynym, co łączy opozycję, jest niechęć do PiS. To byłoby najgorsze - ocenił Strzeżek.

Wyraził nadzieję, że do końca marca opozycja jednak dogada się w sprawie jesiennych wyborów parlamentarnych. Im dłużej to wszystko się przeciąga, tym PiS i Jarosław Kaczyński będą mieli paliwo do tego, żeby opozycję atakować. Im dłużej opozycja się nie dogaduje, tym większe szanse ma PiS i Jarosław Kaczyński na to, żeby rządzić trzecią kadencję Polską - przestrzegał warszawski radny.

"Porozumienie powinno było wyjść z rządu wcześniej"

Były już rzecznik Porozumienia podkreślał, iż nie żałuje działalności w tej partii. Jedyne, czego żałuję, to tego, że Porozumienie z rządu nie wyszło wcześniej, po wyborach kopertowych. Uważam, że wtedy Porozumienie powinno wyjść, bo - wszystko wskazuje na to - wtedy była szansa, żeby PiS stał się partią opozycyjną" - powiedział Strzeżek.

Opracowanie: